Büyülü Maske

Şebnem Congar, Resimleyen: Melis Coşkun Başay, Ekol Eğitim ve Sanat Derneği, 2020

Ekol Eğitim ve Sanat Derneği, Avrupa Birliği Sivil Düşün programının “Bizi Bağlayan Şeyler” desteği çerçevesinde Covid-19 salgınından etkilenen tüm çocukların yararlanabilmesi için 7-12 yaş çocuklara yönelik “Büyülü Maske” isimli özgün bir hikâye kitabı hazırladı.

Proje kapsamında Ekoldrama’nın 22 yıllık saha deneyimiyle 7-9 ve 10-12 yaş gurubundan 48 çocukla yürütülen 4 farklı yaratıcı drama atölyesinde, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın döneminde çocukların neler hissettiklerini, korkularını, endişeleriyle nasıl yüzleştiklerini, hayatlarında nelerin değiştiğini öğrenip onların mesajlarını fantastik bir kurguda ve fantastik masal kahramanları aracılığıyla diğer çocuklara aktarmak üzere “Büyülü Maske” hikâye kitabını tasarlandı.

Erişilen çocuk sayısını artırmak amacıyla uluslararası paylaşımlar için İngilizceye çevrilen kitabın sesli dinlenebilmesi için de sesli kitap formatında video kayıtları hazırlandı. Kitapla birlikte indirilebilen yardımcı kılavuzla da çocuklar kendi hikâye kahramanlarını oluşturarak kesilebiliyor, formattaki karakter setini basabiliyor ve hikayelerini kendi yaratıcılıkları doğrultusunda devam ettirebiliyor. Kitap ve ilgili tüm dokümanlara buradan ulaşılabilir.