“Dört Yanımız Kitap” Söyleşi Dizisinde Bu Hafta Paralel Evren’den Burç Üner ve Yazar Saygın Ersin Var!

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), Gazete Kadıköy ile bağımsız kitapçılığı ve okuma kültürünü odağına alan “Dört Yanımız Kitap” adlı söyleşi dizisine devam ediyor. Yeni haftanın konukları Paralel Evren çizgi roman dükkanının sahibi Burç Üner ve yazar Saygın Ersin.

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen, Kadıköy Belediyesi’nin ortaklarından biri olduğu OKUYAY Platformu’nun hazırladığı dizide, yazarlar eşliğinde Kadıköy kitapçılarıyla ve sahaflarıyla gerçekleştirilen söyleşiler okurlarla paylaşılıyor. Editör ve çevirmen Nazlı Berivan Ak tarafından gerçekleştirilen Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi, Gazete Kadıköy’de iki haftada bir yayınlanıyor.

Dört Yanımız Kitap’ın ilk konukları, Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı olmuştu. Devamında Barış Sahaf’ın kurucusu Barış Bingöl ve yazar, çevirmen Fuat Sevimay’la yapılan söyleşi okurlarla buluştu. Üçüncü haftada İyi Cüceler’den Esra Ergüven ve yazar, çevirmen İrem Uzunhasanoğlu bağımsız kitapçılığı, edebiyat dünyalarında kitabevlerinin yerini anlattılar.

Yeni haftada okurlar, çizgi roman dünyasının önemli buluşma noktalarından Paralel Evren’e konuk oluyor. Burç Üner’in koleksiyonculuğa, çizgi roman okurluğuna, Türkiye’den dünyaya açılan sanatçılara dair söyleyecek çok şeyi var! Yazar Saygın Ersin ise bağımsız kitabevleri ve sahaflarla tanışma hikayesini, Kadıköy’ün sürprizlerle dolu kitapçılarıyla yaşadığı maceraları kitap meraklıları ile paylaşıyor.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından kurulan OKUYAY Platformu’nun hazırladığı Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi kitapçılara, sahaflara ve kitaplara odaklanıyor.

Kültür dünyamıza katkıları, şekillendirdikleri okurlar, müthiş tesadüfler, unutulmaz karşılaşmalar, kitaplarla geçen yıllar… Söyleşi dizisinin odağında, Kadıköy’ün kültür dünyamızdaki yeri; kitapçılarıyla, sahaflarıyla, yazarlarıyla geçirdiği değişim ve dönüşüm yer alıyor. Dört Yanımız Kitap söyleşilerinde bağımsız kitapçılar hem hikâyelerini, ustalık-çıraklık hatıralarını aktarıyor hem de değişen okur profiline dair düşüncelerini, bağımsız kitapçı gözünden kitap dünyasına dair gözlemlerini paylaşıyorlar. Yazarlar da söyleşilerde hem okurluk hem de yazarlık hikâyelerinde kitapçıların yerini; edebiyatlarında kitabevi ve sahafların karşılığını anlatıyorlar.

Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisinin yayınlanan ilk üç röportajına buradan, son yayınlanan röportaja ise buradan ulaşabilirsiniz.


Büyülü Maske
Bu Yıl İlk...