Korona Günlerinde Dijital Platformlarda Okuma Kültürü için Neler Yapılıyor? – 5

Evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde birçok kurum etkinlik ve içeriklerini internet üzerinden yayına açtı. Tiyatrodan, konsere çok çeşitli organizasyona evimizden sanal olarak katılabildiğimiz bu günlerde kitap ve okuma kültürüne dair kaynak ve içeriklere Türkiye ve yurt dışından bazı adresleri sizlerle de paylaşmak istedik. Yurt dışından sunduğumuz örnekler çocuklarınızın yabancı dil eğitimlerine de ara vermeden devam edebilmeleri için ideal kaynaklar sunuyor.

Önceki bültenlere ulaşmak için;
Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-1
Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-2

Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-3
Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-4

YAZAR VE İLLÜSTRATÖRLERİN CANLI YAYINLARI

 • İllüstratör Debbie Ridpath Ohi, yazarların ve illüstratörlerin yaptıkları işlerle ilgili kendi kendilerine soru sorup cevaplandırdıkları bir Youtube serisi oluşturdu. Kanalda ayrıca hikâye zamanı ve çizim dersleri gibi etkinlikler de yer alıyor.
 • Yazar ve illüstratör Peter Reynolds, sahibi olduğu bağımsız kitabevinden her hafta hikâye okuma zamanı ve çizim dersleri yayını yapıyor.

PODCASTLER

 • Pandemiden önce başlayan ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Çocuklar Yazarlara Soruyor başlıklı podcast devam ediyor. Çocuklar podcast’in internet sitesinde sorularını yazabiliyorlar, her bölümde farklı bir soru üzerine konuşuluyor.
 • Pek çok evde başucu kitabı olmuş dünya klasiklerinden unutulmaz yerli romanlara birçok eserin seslendirildiği bir TRT Radyo klasiği olan Bir Roman Bir Hikâye podcast haliyle geri döndü! En sevdiğiniz öyküler TRT ailesinin değerli sanatçılarının seslendirmeleriyle eşsiz bir deneyime dönüşüyor.
 • Burak Ferit Aydar, Klasik Okumaları podcastinde klasik edebiyat eserlerini belirli izlekler üzerinden değerlendiriyor.

KÜTÜPHANELER

 • Birleşik Krallık’ta halk kütüphaneleri için bir yardım vakfı olan Libraries Connected, internet sitesinde uzaktan hizmet sağlayabilen kütüphaneleri ve kütüphane etkinliklerini listeliyor.

ETKİNLİKLER

 • 2020 yılını, Türk ve dünya edebiyatında özel bir yere sahip olan yazar Fakir Baykurt’a adayan Nilüfer Belediyesi Yılın Yazarı Etkinlikleri bu yıl ilk defa dijital platformlarda yapılıyor. Etkinlikler ve yarışmalar için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

FUARLAR- FESTİVALLER

 • İngiltere’deki Appledore Kitap Festivali, sonbaharda planlandığı tarihlerde gerçekleşecek. Festivalin, arabalı festival olarak yapılması planlanıyor. Festival böylece İngiltere’nin ilk arabalı kitap festivali olacak. Festival, 18-22 Eylül 2020 tarihleri arasında, uygun mesafeli şekilde 100’den fazla arabanın yer alabileceği Skern Lodge’da gerçekleşecek. Ziyaretçiler etkinlikleri arabalarında kalarak izleyecekler, Appledore Kitap Festivali FM radyo kanalından veya hoparlör sisteminden, yazarlarla yapılan söyleşileri dinleyebilecekler. Yiyecek ve içecekler önden sipariş edilebilecek ve ziyaretçilere arabalarında doğrudan servis edilecek.
 • Nisan ayında yapılması planlanırken salgın nedeniyle iptal edilen Los Angeles Times Kitap Festivali, Ekim ayında online olarak düzenlenecek. Geleneksel olarak iki gün süren festivalin online versiyonu dört haftaya yayılacak. Yazar panelleri, okumalar ve diğer etkinliklerin yer alacağı festivalin ayrıntılı programının Eylül ayının ortasında açıklanması bekleniyor.
 • Ekim ayında yapılması planlanan ve çizgi roman, grafik roman ve ilgili tüm popüler kültürün kapsandığı New York Comic Con etkinliği, yine Ekim ayında fiziki etkinlik yerine sanal olarak gerçekleştirilecek.
 • Uluslararası Hay Festivali fuarlar ağı, Hay Festival Europa28 etkinliği için hibrit (hem fiziki hem dijital) bir program düzenleyeceğini duyurdu. Etkinlikte Avrupa ülkelerinden 28 kadın yazar, gazeteci, sanatçı, bilim insanı ve girişimci yer alacak. 6-9 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek programla ilgili haberin ayrıntıları için tıklayınız. Festivalin sitesi için tıklayınız. 
 • 28 Kasım-6 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Guadalajara Uluslararası Kitap Fuarı’nın hem fiziki hem sanal etkinliklerden oluşması planlanıyor. Takip etmek için tıklayınız.
 • Latin Amerikalı bir grup kadın eser sahibinin bir araya gelerek oluşturduğu Las Musas kolektifi tarafından düzenlenen Latin Çocuk Edebiyatı Festivali, 4-5 Aralık 2020 tarihlerinde sanal olarak gerçekleştirilecek. Festivalle ilgili ayrıntılar, internet sitesinden takip edilebilir. 

Kaynaklar

TYB Koronavirüs Günlerinde Dünyada Yayıncılık Bültenleri