Korona Günlerinde Dijital Platformlarda Okuma Kültürü için Neler Yapılıyor? – 3

Evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde birçok kurum etkinlik ve içeriklerini internet üzerinden yayına açtı. Tiyatrodan, konsere çok çeşitli organizasyona evimizden sanal olarak katılabildiğimiz bu günlerde kitap ve okuma kültürüne dair kaynak ve içeriklere Türkiye ve yurt dışından bazı adresleri sizlerle de paylaşmak istedik. Yurt dışından sunduğumuz örnekler çocuklarınızın yabancı dil eğitimlerine de ara vermeden devam edebilmeleri için ideal kaynaklar sunuyor.

Ayrıca, yine içinde bulunduğumuz bu günleri evlerinde geçirebilenler için sosyal medya hesaplarımızda #evdeyimokuyorum kampanyası kapsamında sizlerle evinizde uygulayabileceğiniz birçok etkinlik önerisini de paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip ederek bu paylaşımlarımıza da ortak olabilirsiniz.

Önceki bültenlere ulaşmak için;
Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-1
Koronavirüs Günlerinde Dijital Platform Önerileri-2

Kütüphane Hizmetleri

 • Türkiye Millet Meclis Kütüphanesi’nin 2 bin 500 yayını online erişime açıldı.


Erişime Açılan Yayınlar ve Arşivler

 • İKSV’nin Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle yayımladığı kitaplara buradan ulaşabilirsiniz. Kitapların animasyonlarına da İKSV YouTube sayfası ve İKSV Mobil App üzerinden ulaşılabiliyor.
 • Sakıp Sabancı Müzesi’nin yayımladığı çocuklarla sanatı buluşturan kitapları dinlemek için tıklayınız.
 • Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’ne üye olanlar HiperKitap’ın yaklaşık 22 bin kitaplık kataloğundan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. İçeriğinde dil, edebiyat, eğitim, astronomi, uzay, bilgisayar, çevre bilimleri, sosyal bilimler gibi çok sayıda farklı yayın türü olan HiperKitap’tan faydalanmak isteyenler buradan oturum açıp kullanıcı adı bölümüne T.C. kimlik numaralarını, şifre kısmına da 1 rakamını yazarak HiperKitap’a girebilirler.
 • Yapı Kredi Yayınları’nın sanat dergisi Sanat Dünyamız online erişime açıldı. Dergiyi okumak için için tıklayınız.
 • TRT Çocuk dergisinin eski sayıları dijital olarak erişime açıldı.
 • Dünyanın farklı bölgelerinden çocuk kitaplarını online ortamda toplama amacıyla kurulan Uluslararası Dijital Çocuk Kütüphanesi‘nin sitesinde, farklı dillerde 5 bine yakın çocuk kitabının tam metni bulunuyor.


Online Etkinlikler

 • Goethe Institut İstanbul Online Kitap Kulübü’nde her ay farklı türden eserleri inceliyor. Mayıs ayının türü tiyatro. Ayrıntılar için tıklayınız.
 • Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı etkinliklerine Sanat Dünyamız Söyleşileri ile devam ediyor.
 • Edebiyat etkinliklerini destekleyen kâr amacı gütmeyen kuruluş SpeakEasy, arşivinde yer alan ve sanatçıların kendi hikâyelerini anlattıkları videoları her hafta erişime açıyor.
 • Birleşik Krallık’ta Penguin Random House 2018’den beri Okullar için Konuşmacılar (Speakers for Schools) adlı kuruluşla ortaklaşa, okullara yazar ziyaretleri gerçekleştiriyor ve yazarları öğrencilerle buluşturuyor. Bu etkinlikleri bu dönemde sanal olarak devam ettiriyorlar. Bu etkinlikleri Penguin’in Youtube kanalından izleyebilirsiniz. Bilgi için tıklayınız.
 • Pandemiden önce başlayan ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Çocuklar Yazarlara Soruyor başlıklı podcast devam ediyor. Çocuklar podcast’in internet sitesinde sorularını yazabiliyorlar, her bölümde farklı bir soru üzerine konuşuluyor.
 • Yazar Leila Sales, herkesin kendi macerasını seçebildiği bir online oyun oluşturdu. Yazarın Instagram veya Twitter hesabı üzerinden katılım sağlanabiliyor. Katılımcıların her gün bir görevi tamamlamak için 24 saatleri oluyor.
 • Yazar ve illüstratör Jarrett J. Krosoczka, nasıl çizim yapılacağına dair her gün online dersler veriyor.
 • Yazar Brad Meltzer, Youtube kanalında kendi kitaplarından okumalar yapıyor. Okumalar sırasında kostümler ve aksesuarlar da kullanıyor.
 • İllüstratör Debbie Ridpath Ohi, yazarların ve illüstratörlerin yaptıkları işlerle ilgili kendi kendilerine soru sorup cevaplandırdıkları bir Youtube serisi oluşturdu. Kanalda ayrıca hikâye zamanı ve çizim dersleri gibi etkinlikler de yer alıyor.
 • Yazar ve illüstratör Peter Reynolds, sahibi olduğu bağımsız kitabevinden her hafta hikâye okuma zamanı ve çizim dersleri yayını yapıyor.
 • İngiltere’de tanınmış sunucular Richard Madeley ve Judy Finagan, televizyonda bir kitap programına başlıyorlar. Programa yazarlar ve ünlü misafirler de sanal olarak konuk olacaklar. 
 • Amerikalı Şairler Akademisi (Academy of American Poets), her yıl düzenlediği şiir okuma etkinliğini online ortama taşıdı. Etkinlik ücretsiz ancak yapılacak bağışlar Akademinin bazı ücretsiz eğitim programlarını destekleyecek
 • Birleşik Krallık’ta Hay Festival adlı edebiyat festivali, mayıs sonu planlanan etkinliğini iptal etmek durumunda kalmıştı. Kendisi için bir bağış kampanyası yaparak yaklaşık 200.000 GBP fon topladı. Hay Festival, hem bu bağışlarla hem de sponsor destekleriyle bu yıl dijital olarak gerçekleştirilecek. Dijital festival, fiziki etkinlikten daha uzun sürecek ve 18-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. 100’den fazla yazarla canlı yayınlar ve soru-cevap oturumları yapılacak.
 • Şarika Kitap Otoritesi’nin (Sharjah Book Authority) 10 gün sürecek Sanal Okuma Festivali, 27 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.
 • Roald Dahl’ın karakterlerinin ve hikâyelerinin haklarını yöneten Roald Dahl Story Company, Oscar ödüllü yönetmen ve oyuncu Taika Waititi ile Ryan Reynolds ve Cate Blanchett gibi oyuncuları bir araya getirerek Youtube kanalı üzerinde bir hikâye anlatma serisi başlatıyor. Serinin amacı, Partners in Health adlı kâr amacı gütmeyen sağlık kuruluşu için bağış toplamak. Bu kuruluş dünyanın en hassas bölgelerinde Covid-19 ile mücadele ediyor. İlk bir milyon USD değerindeki bağışı Roald Dahl Story Company de aynı miktarda bağışla destekleyecek.

Gelecek günlerdeki bazı sanal kitap etkinlikleri buradan takip edilebilir.

Kaynaklar

TYB Koronavirüs Günlerinde Dünyada Yayıncılık Bültenleri

https://www.trthaber.com/

Sosyal Medya, Okuma...