OKUYAY Buluşmaları – 9 “Gençler Neler Okuyor?” Toplantısı Online Olarak Gerçekleştirildi

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü 16.00-18.00 arasında OKUYAY Buluşmaları’nın 9.’sunu “Gençler Neler Okuyor?” başlığıyla online olarak gerçekleştirdi.

Toplantıya OKUYAY Platfromu ekibi, Platform ortaklarından Ali Fuat Kartal (Türk Kütüphaneciler Derneği), Nur Otaran (Okuma Kültürü Derneği), Emine Gür (Türk Kütüphaneciler Derneği); editörler Canan Topaloğlu, Halil Türkden, Mehmet Erkurt, Merve Okçu, Tuğçe Nida Gökırmak ve çizgi roman yazarı Ümit Kireççi katıldı.

Toplantıda İlkgençlik ve gençlik kitaplarının özellikleri ve farkları, Türkiye’de bu alandaki kitap üretiminin durumu, gençlerin neler okuduğu, gençlerin kitap tavisyelerini kimlerden aldığı konuları ele alındı.

Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019’un sonuçlarında Türkiye’de okuyanların %37,2’sinin okuyabilirlerin de %26,8’inin 15-24 arasındaki gençler oluşu, okuma kültürünü yaygınlaştırma çalışmalarında bu kitleye önem verilmesi gerektiğini de ortaya koyuyor. Gençlerin konularını göre ve arkadaş tavsiyesi doğrultusunda kitap seçtikleri de katılımcılar tarafından gözlenen bir bilgi olarak araştırmanın ilgili verilerinin sahanın uzmanları tarafından da deneyimlendiğini ortaya koydu.

Gençlik ve ilkgençlik kitaplarının seçiminde okurların kendilerine yakın kahramanların hikâyelerini takip ettiği, empati kurabildikleri kahramanların maceralarını severek okudukları; bununla birlikte belirgin bir tür ayrımı yapmadıkları konuşuldu. Fantastik, macera ve duygusal romanlarla birlikte, çizgiromanın gençlerin dünyasında önemli bir yer edindiğinin altı çizildi.  Bu yaş grubunda kitapların konuları kadar yaşa ve döneme uygun dil kullanımının önemli olduğu da belirtildi.

Bu alanda daha çok kitap üretilmesi, kurmacanın dışında kurgu dışı kitaplara da yer verilmesi gerekliliğinin de altı çizilirken gençlerin kitapçılarda ve kitap fuarlarında kitaplar üzerinden sohbet ederek iletişim kurduklarının ve bunun onlara ulaşmak için önemli bir yol olduğu da tüm katılımcılar tarafından vurgulandı.

Eleştirel Okuma