Okuryazarlık Şampiyonları (Literacy Champions) Projesi

İngiltere Çocuk Yuvaları Birliği (NDNA), Millî Eğitim Bakanlığı’nın da desteğini alarak Literacy Champions (Okuryazarlık Şampiyonları) adlı bir projeye imza attı. Proje kapsamında çocukların okuryazarlığının artırılması ve iyileştirmesi; “okuryazarlık şampiyonu” olarak anılacak çocuk yuvası görevlilerinin ise hem okuryazarlık becerilerinin hem de özgüvenlerinin arttırılması hedefleniyor. Çocuk yuvası görevlilerinin bu becerilerinin artırılmasının, erken öğrenme çağındaki çocukların okuryazarlık becerilerine de yansıyacak önemli bir değişim olduğu vurgulanıyor. 

Okuryazarlık Şampiyonları Projesi kapsamında çocuk ve personel erişimine toplam yüz adet okuryazarlık kaynağı sunuluyor. Okuryazarlık Şampiyonu ise, çocuklar üzerinde etkisi bulunan veya bulunabilecek kişilerle bir takım oluşturuyor. Kendisinin aynı zamanda sunulan kaynaklardan faydalanarak bahsi geçen etkiyi iyileştirmeye çalışması gerekiyor. 
 
Proje kapsamında gönüllü olan Şampiyonların; öğrenme ortamlarının, çocuklara eğlenceli bir okuryazarlık deneyimimi sunduğundan da emin olması gerekiyor.

Projeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kitap Okuyan Aileler,...