OKUYAY Platformu

Sivil Toplum Sektörünün Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında Türkiye Yayıncılar Birliğine verdiği hibeyle kurulan OKUYAY Platformu’yla, okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere, gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyoruz.

Uzun adı Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu olan projemiz için kurduğumuz ofiste proje ekibi çalışmalarını sürdürürken ortaklarımızla toplantılar yapıyor; OKUYAY Buluşmaları’nda ilgilileri ve kitaplığımıza gelecek ziyaretçileri misafir ediyoruz.

Platform ofisimizin okuma kültürüyle ilgilenen herkese açık olmasını planladık. Belirlenen günlerde ofisimize yapacağınız ziyaretlerde kitaplığımızdaki kitap, dergi vb. materyallerden yararlanabilirsiniz. 

Okuma kültürü için yaptığınız çalışmalarınızı, etkinliklerinizi bizimle paylaşmak için platformumuzu ziyaret eder ve yapacağımız buluşmalara katılırsanız sizlerle tanışmak bizim için son derece kıymetli olacaktır. Katkılarınız ve önerileriniz platform etkinliklerinin verimini arttıracaktır.

Öte yandan platformumuzun diğer STK’lerin de ziyaret edeceği ve bilgi paylaşacağı bir zemin olmasını hedefliyoruz.

Okuyay Platformu ofisi üzerinden yapacağımız buluşmaların yanı sıra bu platform etrafında bir ağ kurmayı amaçlıyoruz. Gerek WEB sitemiz üzerinden gerekse proje faaliyetleri kapsamında bize dokunan herkesin bu önemli projede birbirinden ve projemizden haberdar olması için çeşitli iletişim yollarını oluşturmak için hazırız. Proje kapsamında belirlediğimiz bölgeler dışında kalan bölgelerde faaliyet gösteren tüm STK’lere, gönüllülere, öğretmenlere, kütüphanelere ve kamu kuruluşlarına iletişim kapımız açık olacak. Platformumuz üzerinden okuma kültürüyle ilgili tüm paydaşları buluşturmak ve birbiriyle tanıştırmak istiyoruz.

Okuyan Birey, Güçlü Toplum

Okuyan bir toplum için herkesin elini taşına altına sokması gerektiği bilinciyle Türkiye’de kitaba ve okumaya dair her şeyin parçası olmaya çalışan ve bunun için hem profesyonel alanda hem de toplum için pek çok etkinlik yapan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yeni projesi OKUYAY Platformu’na hoşgeldiniz!

Web Sitemizde..

OKUYAY Buluşmaları

OKUYAY Buluşmaları Platform ofisinde düzenlenen yuvarlak masa toplantıları ve katıldığımız organizasyonlarda düzenlediğimiz panel dışı etkinliklerden oluşmaktadır. Yuvarlak masa toplantıları, belirlediğimiz konulara göre uzmanları davet ettiğimiz ve fikir alış verişinde bulunduğumuz, okuma kültürü açısından verimli sonuçları olan kapalı toplantılardır.

OKUYAY Konuşmaları

OKUYAY Konuşmaları halka açık olarak düzenlenen, okuma kültürü konusunda uzmanların katılımı ve moderasyonla gerçekleşen panel, söyleşi ya da sunumlardır. Genel olarak katıldığımız festival, fuar, ya da ortağımız Kadıköy Belediyesinin düzenlediği periyodik etkinliklerin içinde yer alan aktivitelerdir.

Önerilerimiz

Platformumuzu İnternet sitemizden ve sosyal medyadan takip eden okurlara her ay ilgilerini çekebilecek öneriler hazırlıyoruz! Önerilerimizin içinde kitap, tez, makalelerin yanında, beğendiğimiz etkinlikler, OKUYAY kitaplığından kitaplar, okuma kültürünü yaygınlaştırmak için hayata geçirilen iyi örnekler ve videolar yer alıyor.

Okuma Önerimiz

Okuma kültürü konusunda kaleme alınmış akademik yazılar, makaleler, söyleşiler ve köşe yazılarını aylık olarak yenileyerek sizlerle buradan paylaşıyoruz.

Etkinlik Önerimiz

Okuma kültürü alışkanlığının kazanılması için her yaştan okurun katılacağı etkinlikleri sizler için araştırıp buradan paylaşıyoruz.

Kitaplığımızdan

Taksim Gümüşsuyu’ndaki ofisimizde bulunan kitaplığımız okuma kültürü ve okuma kültürünün yaygınlaştırılması hakkında hazırlanmış tez, makale, süreli yayın ve kitaplardan oluşuyor. Biz de her ay bu kitaplıktan 2 eseri detaylı olarak buradan tanıtıyoruz.

Biz de yapsak

Dünyada ve ülkemizde bir çok kuruluş, aktivist ya da gönüllü okuma kültürünü yaygınlaştırmak için çok çalışıyor, yaşadıkları yerlerde harika projelere imza atıyorlar. Biz de bu iyi örnekleri buradan paylaşarak “haydi biz de yapalım!” diyoruz.

İzleme Önerimiz

Okuma kültürüne dair dünyada ve ülkemizde hazırlanan videoları buradan sizlerle paylaşıyoruz.