Büyükçekmece’de Kitap Köşesi Olmayan Kafelere Ruhsat Verilmeyecek!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 2017 senesinde, ilçede yeni açılacak kafelere okuma köşesi zorunluluğu getiren bir uygulama başlattı. Uygulamaya göre, kütüphanesi bulunmayan kafelere Ruhsat Müdürlüğü tarafından ruhsat verilmemesi kararlaştırıldı. 
 
Daha önceden kafe, kıraathane ve çay bahçesi gibi umuma açık yerlerde de okuma köşesi ve kütüphane oluşturulmasını sağlayan Akgün; vatandaşların daha çok kitap okumalarını sağlamak ve özellikle de gençlere okumayı sevdirmek amacıyla bu tür uygulamaları yaygınlaştırma kararı aldı.  

Başkan Akgün, uygulamayla ilgili açıklamalarında, “Kitap, bilgi birikimin vazgeçilmez bir parçası olup, insanın gelişmesine önemli katkılar sağlar. Gelişmiş toplumlar kitap okuma alışkanlığı sayesinde bugünkü konumlarına ulaşmışlardır. Büyükçekmece Belediyesi olarak biz de özellikle gençlerimize okumayı sevdirmek, okuma alışkanlığını kazandırmak için bu uygulamayı hayata geçirdik. Büyükçekmece sınırlarında yeni faaliyete girecek olan tüm kafelere okuma köşesi zorunluluğu getirdik. Yeni açılan kafeler kütüphane oluşturmadığı takdirde ruhsat alamayacak. Ayrıca daha önce hizmete açılan kıraathane, kafe ve çay bahçesi gibi umuma açık yerlerde de kitap okuma köşelerini yaygınlaştıracağız” ifadelerine yer verdi.

Habere buradan ulaşabilirsiniz.

BM Kalkınma Programı...