Anne-Babaların Çocuklarına Hikâye Okuması Artık Çok Daha Zahmetsiz!

EU Read -bugünün medyayla ve kültür çeşitliliğiyle şekillenen toplumlarında- okuma eylemini, sosyalleşmenin bir önşartı olarak kabul ediyor. Kurulun amaçları bilgi/deneyim paylaşımı ve okuma teşviki sağlayacak yeni stratejiler geliştirmek olarak bildiriliyor. Bu platform kapsamında; siyasetten, sanayiden ve ticaretten önemli isimler bir araya getirilerek hem milli çapta hem de Avrupa çapında okuma teşviki sağlamanın önemine dikkat çekiliyor. Üyeleri arasında Belçika, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, Finlandiya, İsviçre, Avusturya, Polonya, Danimarka, Portekiz, İspanya ve Türkiye’nin bulunduğu EU Read, yakın zamanda Almanya’da başlatılan bir projeyle dikkatleri üzerine topluyor. 

Almanca adı Einfach Vorlesen olan proje, Türkçeye Sadece Sesli Oku olarak çevrilebilir. Bu proje kapsamında sesli okuma yapmanın çocukların bireysel gelişimi üzerindeki olumlu etkisi vurgulanıyor. Bunun yanı sıra, düzenli olarak sesli okuma yapmanın sosyalleşme ve davranışlar açısından gelişim sağladığına da dikkat çekiliyor.  

Anne ve babaların okuyacak nitelikli hikâyeler bulmalarının zorluğuna da dikkat çeken Einfach Vorlesen, internet sitesi ve uygulamaları üzerinden her hafta üç çocuk öyküsü paylaşıyor. Öyküler, meşhur çocuk kitabı yayıncılarından geliyor ve ücretsiz olarak paylaşılıyor. 3,5-7 yaş arası çocuklar için uygun olduğu vurgulanan her bir hikâye en az dört hafta boyunca siteden kaldırılmıyor. Hikâyeleri ayrıca akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar üzerinden veya yazdırarak okumak mümkün.  

Stiftung Lesen ve Deutsche Bahn Foundation ortak projesi olan Einfach Vorlesen’e üye olan aileler, WhatsApp veya Facebook Messenger üzerinden yeni hikâyeler yüklendiğinde haberdar ediliyor ve böylece çocuklarına hikâye okuyabilecekleri her an -hikâye bulmak için vakit aramalarına gerek kalmadan- değerlendirilmiş oluyor.

Projeye buradan ulaşabilirsiniz.