Otuz Milyon Kelime Adlı Kitap, Aileleri Erken Dil Ortamı Konusunda Harekete Geçirdi!

Otuz Milyon Kelime adlı kitap, “dile maruz kalma” ve “erken dil ortamı” gibi çocuk gelişimi açısından önem taşıyan kavramlara dikkat çekiyor. Kitabın yazarı, Dr. Dana Suskind, şimdilerde kendini çocuk eğitimine ve sosyal bilimciliğe adamış bir cerrah. 2015 yılında yayımladığı bu kitabında da oldukça kapsamlı bir araştırmayı anne babalara -ve çocuk bakımıyla ilgilenen herkese- sundu.

Otuz Milyon Kelime adlı kitaba Türk yayıncı, yazar ve akademisyenlerin ilgisi de büyük oldu. Doğan Cüceloğlu “Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkında varmadan kalıplar.” ifadeleriyle kitaba ve kitabın barındırdığı ana düşüncelere desteğini belirtirken; Ahmet Şerif İzgören, “Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile alıyorsunuz.” ifadeleriyle çocuk eğitimine dikkat çekti.

Çocuklarda ilk 36 ayın önemini ve zeki olmak kavramının tamamıyla genetiğe bağlı olmadığını gösteren kitap, Türk aileleri de harekete geçirdi. Birçok aile kitabın öğretilerini sosyal medyada paylaşarak erken dil ortamı konusuna dikkat çekti.

Read On. Get...