Bookstart (İlk Kitabım) Projesi

İngiltere Ve Galler’de Okulöncesi Çocuklara “İlk Kitabım” Desteği!

Bookstart (İlk Kitabım), İngiltere ve Galler’de, okulöncesi çocuklara bedava kitaplar; özel ihtiyaçları olan çocuklara ise bedava paketler dağıtıyor. Paketlerde, beraber okumaya ilişkin ipuçları, kaynaklar, aktiviteler ve çok daha fazlasına yer veriliyor.

Dünyanın ilk kitap hediye etme programı olarak bilinen Bookstart, çocuklara kitap ve hikâye sevgisi aşılamayı ve çocukların bu sayede kültürel, sosyal ve duygusal anlamda fayda görmesini amaçlıyor. Ailelerin kitap paylaşımı konusunda cesaretlenmesi de programın amaçları arasında. Bu amaçlarla yola çıkan Bookstart, ailelere, bakıcılara ve çocuk hekimlerine olmak üzere üç ayrı paket dağıtımı gerçekleştiriyor.

27 sene önce, Birmingham Üniversitesi’nin katkılarıyla ve küçük bir pilot projeyle başlatılan program her geçen sene daha fazla büyüyor. 1992’de başlatılan pilot proje sonucunda, çocukların okula bariz avantajlarla başladığı gözlemlendi. 1992-1998 yılları arasında 60 yeni pilot proje geliştirilirken, Birleşik Krallık’ın en büyük süpermarket zinciri olan Sainsbury’s’in de desteğiyle ülke çapında bir büyüme sağlandı. 2000 yılı itibariyle, yerel yetkililerin yüzde 92’sinin desteği alındı. Program şimdilerde İngiliz Hükümeti’nin sponsorluğunda okul öncesi çocuklara olan desteğini sürdürüyor.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Milyon Kitap
Otuz Milyon Kelime...