Kütüphane Şehri Projesi Konya’da Devam Ediyor!

OKUYAY Platformu ve Kütüp-Anne Platformu, okuma kültürü alanında yaygınlaştırılabilen, yalın ancak etkisi büyük bir proje hedefiyle Kütüphane Şehri Projesi’ni yeni bir şehirde uygulama kararı aldı. Ekim aylarında hazırlıkları yapılacak ve kasım ayında uygulamasına başlanacak yeni “Kütüphane Şehri” Konya olarak belirlendi.

Ekip üyeleri:

Proje Yürütücüsü: Merve Yavuzdemir

Sosyal Medya ve Web Tasarımı: İsmail Karaca

Danışman Ekip (Çocuk Gelişimci vb.): Çocuk Gelişimcisi Deniz Toprak

Grafik Tasarım Sorumlusu: Kübra Meryem Erkan

Proje Asistanı: Deniz Çit

Proje Asistanı: Muhammed Faik Kaya

Kütüp-Anne Platformu Konya Koordinatörü: Rukiye Us (OkuyANNEsiller Platformu)

Çocukların pandemi nedeniyle uzun süre okula gidemeyip evde olmak zorunda kalması nedeniyle geliştirilen proje Ankara’nın ardından Konya’da da 3-6 ve 7-10 yaş arası çocuklara yönelik kitaplarla bir Kütüphane Şehri kurmayı hedefliyor.

Projenin en önemli ve eğlenceli faaliyetlerinden biri olan Kütüphane Şehri Kur oyunu için evlere gönderilecek okul öncesi ve ilk okuma kitapları, Konyalı yazarlar, çizerler ve yayınevlerine ait çocuk kitaplarıyla güncellendi. Kitapların ve özel hazırlanan posterlerin 600 çocukla buluşturularak Konya sokaklarının çocuk kitaplarıyla doldurulacağı proje, “Konya Okuyor!” mesajı verecek. Çocukların kitabı daha iyi anlamasını ve anlatmasını sağlayan çalışma posterlerinde, bilmedikleri kelimeleri biriktireceği bir koleksiyon, okuduğu kitapları yazacağı bir çizelge ve “okuma” kavramıyla farklı içeriklerde ilişki kurmasını sağlayacak 21 günlük yönerge tablosu yer alıyor. Kütüphane Şehri Kur oyunu kapsamında kitaplara kavuşan çocukların pencerelerine asacağı posterlerle, apartmanlarda her bir hane bir kitap, her bir kat bir raf ve her bir apartman bir kitaplık olarak görünecek.

Projeye başarılar katılımcı çocuklara iyi eğlenceler ve güzel okumalar diliyoruz.

Hedef Kitle: 3-6 ve 7-10 yaş çocuklar ve aileleri

Etkileşim kişi sayısı hedefi: 600 eve kitap, 2400 kişi, dolaylı olarak en az 5,000 kişi

İş birlikleri: Konya Karatay Belediyesi, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 

Sesli Okuma Günü...