Sesli Okuma Günü Başlıyor!

OKUYAY destek verdiği pilot projelere bir yenisini daha ekleyerek Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan Sesli Okuma Günü ilk adımları atıyor. OKUYAY Platformu tarafından yürütülecek projede, çeşitli araştırmalarla faydaları kanıtlanmış sesli okuma eylemi desteklenerek toplumda okuma kültürünün yaygınlaştırılması adına yeni ve önemli bir girişim başlatılıyor.

Türkiye’de okuma oranını artırmayı hedefleyen Sesli Okuma Günü okumayı sevdirmek, eğlenceli hale getirmek, farklı yaş gruplarının bir arada okuma yapmalarını sağlama amacını taşıyor. Sesli Okuma Günü sayesinde düzenli sesli okuma alıştırmaları yapmanın özellikle çocukların bireysel gelişimine ve sosyalleşmesine katkısı önemseniyor.

Sesli Okuma Günü Her Yıl Kasım Ayında Kutlanacak

Sesli Okuma Günü Projesi kapsamında kasım ayı boyunca okulda, parkta, evde, iş yerinde, spor salonunda, müzede, bahçede, akla gelebilecek her yerde sesli okuma etkinlikleri yapılacak. Proje bu yıl ilk kez kutlanacak 20 Kasım Sesli Okuma Günü’nde herkesi; en sevdikleri, okumaktan keyif aldıkları, yeni aldıkları ya da henüz okumaya başladıkları bir kitabı açıp içinden bir sayfayı sesli okumaya davet ediyor. Sesli okuma etkinlikleri için kayıt olmak isteyen katılımcılar internet sitesinde yer alan kayıt formunu doldurabilirler. Kasım ayı sonunda en çok sesli okuma yapan şehirler seçilecek ve okuyan gruplar arasından yapılacak çekilişi kazananlara kitap setleri hediye edilecek. OKUYAY Platformu’nun Stiftung Lesen ile birlikte “Avrupa ve Dünya” olarak belirlediği, bu yılki Sesli Okuma Günü teması kapsamında belirlenen kitaplara, çok yakında faaliyete geçecek olan internet sitesinden ulaşılabilecek. Herkesin, etrafındaki çocuklara sesli kitap okumasını teşvik eden proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikleri OKUYAY ekibine ulaştırmak isteyenlerin, sosyal medyada #sesliokumagünü etiketini kullanması gerekiyor.

Proje Sesli Okuma Günü olarak adlandırılsa da, sesli okuma etkinlikleri yıl boyu devam edecek ve değişim, tüm katılımcılarla birlikte gözlemlenecek. Kasım ayı boyunca sesli okuma etkinlikleri düzenleyecek olan Sesli Okuma Günü Projesi’nin internet sitesinde sesli okumanın faydaları ve çeşitli sesli okuma önerileri paylaşılacak. Farklı meslek gruplarının sesli okuma deneyimleri videolar aracılığıyla takipçilere ulaştırılacak; aynı zamanda projeye destek verenlerin yaptığı sesli okuma etkinlikleri internet sitesine yüklenerek herkese ulaşması sağlanacak.

Sesli Okuma Günü’nün tüm ülkede gelenekselleşerek okuma kültürümüzün önemli parçalarından biri olmasını umuyor herkese iyi eğlenceler ve güzel okumalar diliyoruz.

Dünyada farklı ülkelerde de gerçekleştirilen Sesli Okuma Günü’nün Almanya’daki uygulamasına dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle: Herkes

Etkileşim kişi sayısı hedefi: Başlangıç olarak 15.000 kişi

İş Birlikleri: Stiftung Lesen, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, AÇEV (Diyarbakır)

Proje web sitesi: sesliokumagunu.com/

Sesli Okuma Günü Başvuru Formu için tıklayınız.