Oslo’nun “büyük ama samimi” merkez kütüphanesi açıldı

Norveç Oslo’da uzun süredir beklenen Deichman Bjørvika merkez kütüphanesi deniz kıyısında bulunan Snøhetta tasarımlı opera binasının yanında bu yıl halka açıldı.

Atelier Oslo ve Lundhagem tarafından tasarlanan beş katlı bina, zeminleri birbirine bağlayan ve daha küçük alanlara ayıran özel aydınlatmalı büyük bir atriyumun etrafında dönen 450.000 kitaplık bir alana sahip. Bu sayede ziyaretçide bir süreklilik duygusu yaşatan kütüphane özelleştirilmiş mekanlarıyla aynı zamanda samimiyet ve adiyet duygusunu da bir arada sunmayı başarıyor. Bina bu özelliğiyle dünyadaki sıradışı kütüphaneler içerinsindeki yerini alıyor.

Dikey olarak düzenlenen kütüphanenin bodrum katında bir sinema ve  200 kişilik oditoryum bulunuyor. Zemin katta ise  kafe, restoran, gazete ve dergi bölümleri yer alıyor. Birinci katta kurgu ve çocuk kitapları, ikinci ve üçüncü katta yine kitaplıklar ve ayrıca kayıt stüdyoları, mini sinema ve oyun odalarını içine alan  birkaç kapalı alan bulunuyor.

En üst katta Sosyal Bilimler kitapları ve okuma salonlarının yanı sıra Gelecek Kütüphanesi sanat projesi yer alıyor. Üst katlar merkezi bir atriyumda bir araya gelen ve iç mekanlarda çeşitlilik yaratan bir dizi diyagonal boşlukla tamamlanıyor. Binanın iç mekanları Oslo merkezli Scenario mimarlık şirketi tarafından tasarlanmış.

Kütüphanenin pandemi sonrası yılda 2 milyon ziyaretçi alması bekleniyor. Daha fazla ziyaretçi çekme hedefiyle tasarlanan bina birçok kitaba erişim sağlayan modern bir kütüphanenin yanı sıra insanlar için bir buluşma noktası olan sosyal bir alan olma amacıyla halkın hizmetine sunuluyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nilüfer Rotary Kulübü...
Gönüllü Okuyucular