Nilüfer Rotary Kulübü desteğiyle hayata geçirilen Gezici Kütüphane

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, Gezici Kütüphane ile artık okurların ayağına kadar gidiyor. Nilüfer Belediyesi’nin, Nilüfer Rotary Kulübü desteğiyle hayata geçirdiği Gezici Kütüphane, törenle hizmete başladı. Her yaş grubuna yönelik kitap koleksiyonu, dergi, çizgi roman gibi kitap türlerinin yer aldığı Gezici Kütüphane, ilk olarak Nilüfer’in kırsaldaki 34 mahallesini düzenli aralıklarla ziyaret edecek.

Gezici Kütüphane’nin ilk durağında vatandaşların katılımı ile tören düzenlendi. Maske ve sosyal mesafe kuralına dikkat edilen törene, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Rotary Külübü Dönem Başkanı Can Bilecikli, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Işıkoğlu, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile idari amirler de katıldı. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Yerinde duramayan Gezici Kütüphanemiz bugün yola çıktı ve ilk molasını da burada, Ürünlü Mahallesi’nde verdi” diyerek, projenin hayata geçirilmesinde emek verenlere teşekkür etti. Nilüfer kütüphanelerinin 5 farklı noktada hizmet verdiğini hatırlatan Turgay Erdem, “İnsanların kapalı mekânlara girmeye çekindikleri pandemi sürecinde özellikle kırsal nitelikli mahallelerimizde kitaba ulaşımı kolaylaştırmak için bir de Gezici Kütüphane hizmeti başlatmak istedik. Nilüfer Rotary Kulübü’nün de desteğiyle Gezici Kütüphane aracımızı donatarak, bu uygulamayı başlattık. Aracımız ilk aşamada Nilüfer’in kırsal nitelikteki 34 mahallesini ziyaret edecek. Bu mahallelerde öncelikle okullar, kadın dernekleri ve meydanlarda belirli bir program çerçevesinde etkinlikler yapılacak” dedi. 

Gezici Kütüphane 140 bin kişiye ulaşacak

Gezici Kütüphane’nin gittiği her yere kitaplarla birlikte, hikâyeler, masallar, resimler, oyunlar götüreceğinin de altını çizen Başkan Turgay Erdem, “İlk etapta yaklaşık 140 bin nüfusun yaşadığı kırsal nitelikli bir bölgeye hizmet verecek olan Gezici Kütüphanemiz, merkezdeki bazı noktalarda dezavantajlı grupları da kitapla buluşturacak. Çocukların yanı sıra aileleri, eğitimciler ve kadınlar, kendilerine özel atölye ve seminerlere erişebilecekler. Bu etkinliklerin ilki bugün, burada gerçekleşiyor ve ilk etkinlik konuğumuz da gazeteci-yazar Ömür Kurt oldu. Kendisi, çocuklarımızla bir söyleşi yapacak ve ardından da çocuklara Köy Enstitüleri’ni anlatan ‘Karaca ve Mucizeler Köyü’ adlı kitabını imzalayacak. Köy Enstitüleri Türkiye’de eğitim sistemini kurtaracak çok önemli bir modeldir ve geleceğimiz adına bu modelin çocuklara anlatılmasını ayrıca önemsediğimi belirtmek isterim” diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi ile uzun yıllardır devam eden iş birliğine bir yenisini daha eklediklerini belirten Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Can Bilecikli de, Gezici Kütüphane ile kırsal mahallelere ve dezavantajlı vatandaşlara kütüphane hizmetinin ulaşacağını ifade etti. Bilecikli, Gezici Kütüphane ile edebiyat ve sanat etkinliklerinin yanı sıra, çeşitli alanlardan eğitim ve sağlık programlarını da ulaştırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.