Resimli Çocuk Kitaplarının Okuma Alışkanlığı Üzerindeki Etkisi

Zeynep TURGUT BAYRAM, Yüksek Lisans Tezi 

“Çocukluk dönemi çocukların fiziksel, bilişsel, kişilik ve sosyal gelişimlerinin yeni yeni oluştuğu dönem olduğu için okuma alışkanlığının da çocuğa kazandırılabileceği en doğru zamandır. Anne, baba ve öğretmenler çocuklarının fiziksel, bilişsel, kişilik ve sosyal gelişimlerini sürekli olarak kitaplarla destekler ve onlara düzeylerine uygun kitaplar sunarlarsa çocuklar için kitaplar hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Unutulmamalıdır ki ebeveynler ve öğretmenler çocuklara model olması gereken kişilerdir. Evde anne-babasını kitap veya gazete okurken gören çocuk, kendisine ait bir kitaplığı olduğunda, anne ve babasıyla aynı anda kitap okumak isteyebilir. 

1-3 yaş grubu çocuklar için kitaplar, yarı oyuncak, yarı kitap demektir. Bu kitaplarda genellikle yazı olmaz, varsa bile çok az olur. Bunlar bol resimli ABC kitaplarıdır; 4-5 yaş çocukları için öyküler dikkat çekici hale gelmeye başlamıştır. Çocuğun hayal gücü çevresinde gördükleriyle sınırlı olduğundan hikâyelerde de gerçekliğe önem verilmektedirler. 6-7 yaş çocukları konusu doğa, hayvan ve çocuk olan bol resimli kısa öyküler okumaktan veya dinlemekten çok zevk alırlar. Harfler ve resimler arasında farkı ayırt edebilirler. 8 yaş çocukları okumayı öğrendiklerinden doğa, insan yaşamı, gezi, vb. ilgilerini çekecek konulardaki kitaplarla karşılaştıklarında okumayı süreklilik haline dönüştürebilirler. 

Sonuç olarak diyebiliriz ki çocuklarla resimli çocuk kitaplarının ilişkisi mümkün olduğunca erken kurulmalıdır. Bunun yanı sıra kitapların mutlaka çocukların gelişim düzeylerine uygun olması; okumayı öğrendikten sonra da gelişim düzeyinin yanı sıra onların okuma düzeylerini de desteklemesi gerekir ki çocuklar okuma alışkanlığı edinebilsinler.” 

Resimli kitaplar, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmada en değerli materyallerin başında geliyor. Zeynep Turgut Bayram’ın Resimli Çocuk Kitaplarının Okuma alışkanlığı Üzerindeki Etkisi isimli Yüksek Lisans Tezi’ne buradan ulaşabilirsiniz.