Okuma İzcileri

Okul çocuklarında okuma arzusu uyandırmak özel dinamikler ve yöntemlerle sağlanabilir bir etkidir. Örneğin “Okuma İzcileri” olarak eğitilen ve okuma alışkanlık ve hevesleriyle kitap toplantılarında veya diğer etkinliklerde arkadaşlarına ilham veren akranlar önemli yöntemlerden birisi. Almanya’daki Stiftung Lesen’in (Okuma Vakfı) Okuma İzcileri projesi çocuklar ve gençler arasında iletişim kurarken arkadaşlarına okuma konusunda ikna edici bir güç ve heves veren akran grubu etkisini kullanıyor. 

Okuma İzcileri girişimi, Rheinland-Pfalz Eğitim Bakanlığı ve Okuma Vakfı’nın “Rheinland-Pfalz’da Leselust” kampanyası kapsamında 2002 yılında başlamış. Proje daha sonra farklı eyaletlerde de başka kurumlarla yürütülen iş birlikleriyle yaygınlaşmış. Düzenli kampanya fikirleri, okuma önerileri ve çalıştaylar, izci ağlarının sürdürülebilirliği konusunda etkin olmuş.

Proje sayesinde okuma keyfini başkalarına geçirmeyi seven 12-16 yaş arası yaklaşık 2.000 öğrenciden oluşan Okuma İzcileri, çeşitli aktivitelerle okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında rol alıyor. Okuma tanıtımının eğlenceli bir şekilde yapılmasını hayata geçiren proje dahilinde yaklaşık 250 okuldan öğrenci yılda 50 eğitime katılıyor. Çocuklar kitap önerileri, kitap toplantısı, okuma geceleri, kitap partileri, ikinci el kitap pazarları veya takas toplantıları gibi yine kendi içinde başka birer fikir barındıran okuma projelerine dahil olarak hem bu aktivitelerin değerini daha da artırıyor hem de okuma bilinci konusunda kendileri kadar akranı olan diğer çocukların hayatında okuma ve bilgi paylaşımına dair önemli bir sosyal etkiyi harekete geçiriyorlar.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okuma Kulüpleri –...