Okuma Kulüpleri – Arkadaşlarla Okuyun

Başarılı bir eğitimin yolu okumaktan keyif almaktan geçiyor. Performans baskısı ise okuma arzusunu nadiren tetikliyor. Okuma kulüpleri de burada devreye giriyor: Boş zaman odaklı bir ortamda, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar farklı materyallerden birçok yaratıcı içeriği okumak, oynamak ve denemek için düzenli olarak toplanıyor. Okuma motivasyonunun anahtarı, kulüplerin pedagojik olarak eğitilmiş danışmanlar oluyor. Bu danışmanlar büyük gönüllükle yaptıkları çalışmalarıyla okuma kulübü üyeleriyle her hafta heyecan verici etkinlikler hayata geçiriyor. 

Bir okuma kulübünün temeli ekipmanıdır. Stiftung Lesen (Okuma Vakfı), çeşitli ortakların da desteğiyle 2013 yılından bu yana Almanya’daki okul kütüphanelerinde, gençlik merkezi ve diğer eğitim ve kültür kuruluşlarında yaklaşık 450 okuma kulübü kurmayı başarmış. 2018’de, çoğu eğitim açısından dezavantajlı bir geçmişe sahip 12.000’den fazla çocuk düzenli olarak okuma kulüplerindeki çeşitli etkinliklere katılmış. Danışmanlar için yılda 40 bölgesel eğitim düzenlenmiş. Okuma Vakfı da 2013 yılından bu yana, okuma kulüplerine sağladığı kitap dergi, dijital medya ve oyunlar dahil olmak üzere yaklaşık 400.000 medyayla ve ayrıca daha rahat bir atmosfer için sağladığı kitaplık, masa, sandalye ve kanepelerle çocuklara okuma konusunda daha çekici bir ortam sunmayı başarmış. 

Sonuçta çocuklar başkalarıyla birlikte okurken daha fazla eğlenmişler ve grup içerisinde okuma konusunda cesaret kazanmışlar ve grup içerisinde daha fazla saygılı davranmayı öğrenmişler.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Okuma İzcileri