Babanla Birlikte Oku

Cezaevindeki Babalar Okuyor Çocuklar Evde Dinliyor

Avustralya’da Friends of Castlemaine tarafından önce küçük bir program olarak başlatılan Babanla Birlikte Oku zaman içerisinde ses getiren bir projeye dönüşmüş. Rehabilitasyonu teşvik etmek için cezaevindeki babaları aileleriyle buluşturmayı ve babaların çocuklarıyla ilişki kurmalarına yardımcı olmayı amaçlayan projede aynı zamanda çocukların okuma yazma becerilerini teşvik etmek de hedefleniyor. Proje ayrıca mahkumların % 40’ı işlevsel olarak okuma yazma bilmediği için babaların okuma becerilerini geliştirmelerine de destek oluyor.

Program kapsamında babalar kitap okurken kayıt ediliyor. Daha sonra bu kayıtlar, kitabın bir kopyasıyla birlikte çocuklara hediye ediliyor. Böylece çocuklar kitabına babalarının okuma kaydıyla birlikte bakabiliyor.

Basında da büyük ilgi gören programı 2012’de Uluslararası Okuma Yılını kutlamak için bir defaya mahsus olarak başlatılmış ancak hapishaneler, babalar ve özellikle çocuklar tarafından çok iyi karşılandığı için devam ettirilmiş. Toplam 608 mahkumun katıldığı programda bugüne kadar çocuklar için 1322 sesli kitap kaydedilmiş.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Book Aid