Okuma Kulüplerinin Önemi ve Etki Gücü, Yoğun Bir Katılımla OKUYAY Konuşmaları 9’da Konuşuldu!

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun yaptığı araştırmalar okuma kulüplerinin, okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında etkili bir yere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu güçlü etki ve kulüplerin okuma kültürüne sağladığı katkılar, 8 Aralık Salı günü çevrimiçi olarak düzenlenen OKUYAY Konuşmaları 9’da değerlendirildi. Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Kitapkurdu Kulübü çocuk kitapları editörü Mehmet Erkurt, psikolog-yazar Şule İzgi Şahin ve OKUYAY Platformu sektör uzmanı Sevengül Sönmez’in konuşmacı olarak yer aldığı “Okuma Kulüplerinin Okuma Kültürüne Katkısı” başlıklı panel, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı hibesiyle hayata geçirdiği OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), okuma kültürünü yaygınlaştırmaya çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

OKUYAY Platformu’nun yaptığı araştırmalar; okumanın görünür olmasının, okunacakların tavsiye edilmesinin ve okuma deneyiminin paylaşılmasının okuma alışkanlığı kazanma ve sürdürmede çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. Okuma kulüpleri, bu üç özelliği barındırması nedeniyle okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında önemli bir etki yaratıyor.

Okuma kulüplerinin okuma kültürüne sağladığı güçlü katkı, OKUYAY Platformu’nun 8 Aralık 2020 Salı günü çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği OKUYAY Konuşmaları 9’da ele alındı. Hem dünyada hem Türkiye’de sayısı giderek artan okuma kulüplerinin farklı özelliklerinin ele alındığı toplantının ilk konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden Prof. Dr. Bülent Yılmaz oldu. Kulüpte ya da bir grupta birlikte okumanın disiplin sağladığını, birlikte okumanın motivasyonu çoğalttığını ve kendi yaptıkları araştırmalarda, kulüplere katılanların yıllar içinde nitelikli okurlar haline geldiğini tespit ettiklerini anlatan Yılmaz, ayrıca bu kulüplerin kütüphanelerle işbirliği yapması çağrısında da bulundu.

Sevim Ak Ev Kütüphanesi bünyesinde kurulan Kitapkurdu Kulübü’nde, gençlerle okumalar yürüten çocuk kitapları editörü Mehmet Erkurt, gençlerle okuma deneyimini aktararak birlikte okumaya başladıkları günden itibaren gençlerde gözlediği değişimlerden söz etti. Gençlerin ifade etme ve anlatma becerisi kazandıklarını, seçimlerini dile getirdiklerini söyleyen Erkurt bir yayıncı olarak, okuma kulüplerinin yayına hazırladıkları kitaplarla ilgili geri bildirim sağlaması nedeniyle de çok
önemli olduğunu belirtti.

Uzun yıllardır sürdürdüğü okuma kulübü etkinlikleri ve edebiyat okuma gruplarıyla on binlerce kişiye ulaşan psikolog-yazar Şule İzgi Şahin konuşmasında, birlikte okumanın iyileştirici etkisi ve özellikle sosyalleşmenin faydaları üzerinde durdu. Okumanın, kişinin ruh durumu üzerindeki etkisini, özellikle de roman okumanın sağaltıcı yanını anlatan Şahin, “romandrama” tekniğinden ve bibliyoterapiden de bahsetti. OKUYAY Platformu sektör uzmanı Sevengül Sönmez ise “Avrupa’dan Örnekler” sunumunda, proje ziyaretleri ve araştırmaları sırasında keşfettikleri ilginç ve önemli okuma kulübü ve okuma grubu örneklerini dinleyenlerle paylaştı.

“Okuma Kulüplerinin Okuma Kültürüne Katkısı” başlığıyla düzenlenen OKUYAY Konuşmaları 9’un soru ve cevap bölümünde de çok sayıda soru soruldu. Panele katılanlar, Zoom platformunun sohbet bölümünden birbirlerini okuma kulüpleri hakkında da bilgilendirdiler.

OKUYAY Buluşmaları ve Konuşmaları kapsamında ele alınan “Okuma Kulüplerinin Okuma Kültürüne Katkısı” konulu kitapçık ise, önümüzdeki günlerde yayımlanarak ilgililerle paylaşılacak.

Elma Çocuk 10....