“Süper Okurlar” Görevlerini Tamamladı: OKUYAY Platformu’nun Desteklediği Proje, Nilipek Konseriyle Sona Erdi!

Okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefleyen OKUYAY Platformu’nun desteklediği “Süper Okurlar” projesi tamamlandı. Nöbetçi Kütüphane’nin yaratıcısı Cemil Sobacı’nın koordinatörlüğünü yaptığı “Süper Okurlar” projesi, 8-14 yaş arası çocukları Türk ve dünya edebiyatının öne çıkan kitaplarıyla buluşturdu. Adana’da gerçekleşen projeye katılan her okur, her hafta kendi yaş grubu için özel olarak seçilmiş kitaplardan üçünü okuyarak kitaplarla ilgili değerlendirme sorularını cevapladı ve süper görevlerini tamamlamaya çalıştı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu(Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri. OKUYAY Platformu, Ankara, İstanbul, Adana ve Konya olmak üzere 4 ilde toplam 6 pilot proje uygulanmasına destek oldu. Desteklenen pilot projelerle, okuma kültürünü yaygınlaştırmanın yanı sıra bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin ve sivil inisiyatiflerin kapasite artırımına katkı sağlanması; diğer sivil toplum örgütlerine ilham ve güç vermesi; yerelde bu tür girişimlerin artması hedeflendi.

OKUYAY Platformu’ndan hibe almaya hak kazanan projelerden biri olan “Süper Okurlar” ise geçtiğimiz günlerde sona erdi. Nöbetçi Kütüphane’nin kurucusu Cemil Sobacı’nın koordinatörlüğünü yaptığı proje Adana’da gerçekleşti. “Süper Okurlar” projesi, çocuklara okumayı ve kitapları sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirildi. Kitaplarla büyülü ve eğlenceli bir karşılaşma fırsatı yaratan projede okurlar, kendilerini özel hissedecekleri bir okuma deneyimine katıldılar ve kitaplarla kurdukları bağı derinleştirdiler. “Süper Okurlar” projesi için 300’e yakın kitap dolaşıma çıktı ve kitaplar her hafta üç kitap okunacak şekilde katılımcılara ulaştırıldı. 72 çocuğun katıldığı “Süper Okurlar” projesinde 150 ebeveyn de aktif olarak çocukların kendilerine ulaşan kitapları okuması için destek oldular.

15 Haziran-15 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Süper Okurlar” projesi süresince sanatçılar da çocuklara çeşitli armağanlar verdiler. Nilipek ve Can Ozan’ın çocuklara enstrüman hediye ettiği projede, armağan ve paylaşım kültürü de böylece okuma kültürünü destekleyen bir süreç olarak okurların dünyasına girdi. Proje 29 Kasım Pazar günü Süper Okurlar Youtube kanalı üzerinden gerçekleşen Nilipek kapanış konseriyle sona erdi.
 
Esmanur Ekinci, Ebubekir Ekinci, Doğa Karakaş ve Cumali Efe Gökçe’nin okur olarak katıldıkları projenin etkilerini anlattığı ve  Süper Okurlar Youtube kanalında yer alan videolar, “Süper Okurlar” projesinin yarattığı etkiyi somut olarak görme imkânı sunuyor. Katılımcıların abonelik ücreti ödeyerek ilerleyebilecekleri bir sistemle Ocak 2021 içerisinde devam etmesi planlanan “Süper Okurlar” projesinin tanıtım videosuna YouTube’dan erişilebilir. Projeyle ilgili detaylı bilgilere ise internet sitesinden ve projenin Instagram hesabından ulaşılabilir.