“Dört Yanımız Kitap”ın Konukları Barış Sahaf ve Fuat Sevimay!

OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), Gazete Kadıköy ile bağımsız kitapçılığa ve okuma kültürüne dair “Dört Yanımız Kitap” adlı söyleşi dizisine devam ediyor. Bu haftanın konukları Barış Sahaf’tan Barış Bingöl ve yazar-çevirmen Fuat Sevimay!

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen, Kadıköy Belediyesi’nin ortaklarından biri olduğu OKUYAY Platformu’nun hazırladığı dizide, yazarlar eşliğinde Kadıköy kitapçılarıyla ve sahaflarıyla gerçekleştirilen söyleşiler okurlarla paylaşılıyor. Editör ve çevirmen Nazlı Berivan Ak tarafından gerçekleştirilen Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi, Gazete Kadıköy’de iki haftada bir yayınlanıyor.

2 Ekim Cuma günü başlayan Dört Yanımız Kitap’ın ilk konukları, Gergedan Kitabevi’nden Rüyam Yılmaz ve yazar Abidin Parıltı olmuştu.

Yeni söyleşide bu kez Kadıköy’ün önde gelen sahaflarından Barış Sahaf’ın kurucusu Barış Bingöl ve yazar-çevirmen Fuat Sevimay konuk. Bir kültür adacığı olarak Kadıköy, okurluk görgüsü, raflar arasında okurunu bekleyen kitaplar ve kurgu dünyasını şekillendiren mutlu tesadüflerle dolu keyifli bir söyleşi okurları bekliyor.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından kurulan OKUYAY Platformu’nun hazırladığı Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi kitapçılara, sahaflara ve kitaplara odaklanıyor.

Kültür dünyamıza katkıları, şekillendirdikleri okurlar, müthiş tesadüfler, unutulmaz karşılaşmalar, kitaplarla geçen yıllar… Kadıköy Belediyesi’nin ortaklarından biri olduğu OKUYAY Platformu’nun söyleşi dizisinin odağında, Kadıköy’ün kültür dünyamızdaki yeri; kitapçılarıyla, sahaflarıyla, yazarlarıyla geçirdiği değişim ve dönüşüm yer alıyor. Dört Yanımız Kitap söyleşilerinde bağımsız kitapçılar hem hikâyelerini, ustalık-çıraklık hatıralarını aktarıyor hem de değişen okur profiline dair düşüncelerini, bağımsız kitapçı gözünden kitap dünyasına dair gözlemlerini paylaşıyorlar. Yazarlar da söyleşilerde hem okurluk hem de yazarlık hikâyelerinde kitapçıların yerini; edebiyatlarında kitabevi ve sahafların karşılığını anlatıyorlar.

Dört Yanımız Kitap söyleşi dizisi çevirmen ve yazarların eşliğinde; Kadıköy’ün kitabevi ve sahaflarını keşfetmek için iki haftada bir Gazete Kadıköy’de yayınlanıyor. İlk röportaja buradan, ikinci röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Okuma Tür ve...