Gizemli Kütüphane

Dünya tarihiyle kitapları buluşturarak karanlık raflarda gizlenen hikâyelere ışık tutan Gizemli Kütüphane, Oliver Tearle’nin kitaplara dair merak ettiği soruların cevaplarını bulmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi amaçladığı bir eser.

Öklid’in bu kadar önemli ve çığır açan çalışmaları nelerdi? Bilimkurgu metinleri geleceği hiç doğru tahmin edebildi mi? İlk yemek kitabını kim yazdı? Victoria dönemi yazarları o kadar iffetli miydi ve romanlarında cinselliğe gerçekten utangaçlıkla mı yaklaşmışlardı? Bunları ve benzer soruları yanıtlamaya çalışan kitap antikçağdan günümüze tarihi ve kültürel açıdan önem taşıyan dönemleri ana hatlarıyla kapsayan dokuz bölümden oluşuyor: antikçağ, ortaçağ, Rönesans ve sonrası.

Gizemli Kütüphane, gözden kaçan, az bilinen ve büyük ölçüde unutulan kitapların yanı sıra büyük etki yaratış meşhur kitapların sayfalarını karıştırarak eserler hakkındaki bazı gizli gerçekleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Size de Gizemli Kütüphane ile tanınmış kitapların az bilinen yanlarını ve az bilinen gizli kalmış kitapların dünyayla olan şaşırtıcı ilişkilerini keşfetmenizi öneriyoruz.

Oliver Tearle, Gizemli Kütüphane, Maya Kitap, İstanbul 2019

Okuma Kültürü ve...