Bir Umutlu Yürüyüş Nezihe Meriç Sempozyumu

6-7 Aralık 2019 Saat 18:00 – 22:00 & 10:30 – 19:30 

Nazım Hikmet Kültür Evi / Bursa 

Düzenleyen: Nilüfer Kütüphane ve Nilüfer Belediyesi 

Yılın Yazarı Nezihe Meriç etkinlikleri, 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenecek Bir Umutlu Yürüyüş Nezihe Meriç Sempozyumu ile sona eriyor. Nezihe Meriç’in ve edebiyatının ayrıntılı olarak ele alınacağı sempozyuma birçok değerli yazar, sanatçı ve akademisyen katılacak. 6 Aralık Cuma akşamı Nâzım Hikmet Kültürevi’nde Ayfer Tunç’un yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak olan sempozyum,”Çavlanın İçinden Sessizce” isimli oturumla devam edecek. Turhan Günay’ın başkanlığını yapacağı oturuma Özge Şahin, Murat Yalçın ve Leyla Ruhan Okyay katılacak. 
Sempozyuma özel “Varım Diyorum İnanmalısınız” adlı müzikli bir okuma da gerçekleştirilecek. Ebru Nihan Celkan’ın yönettiği gösteride Barış Gönenen, Emel Çölgeçen ve Şebnem Köstem, Nezihe Meriç’in hikâyelerini okuyacak. 
 
Sempozyum kapsamında 7 Aralık Cumartesi günü 4 ayrı oturum gerçekleştirilecek. “Bozbulanık ile Başlayan Öykü Yolculuğu” isimli ilk oturumda Nursel Duruel başkanlık yapacak. Oturuma Ayşe Sarısayın, Birsen Ferahlı, Sevengül Sönmez ve Ayşen Işık katılacak. Atilla Birkiye’nin başkanlığını yapacağı “Korsan Çıkmazı’ndan Günümüze: Nezihe Meriç’in Romancılığı” isimli ikinci oturumda, Faruk Şüyün, Hakan Akdoğ ve Semiramis Yağcıoğlu konuşmacı olarak yer alacak. “Nezihe Meriç’in Anlatı Evreni” isimli üçüncü oturumun başkanı Deniz Yüce Başarır, katılımcıları da Onur Bütün ve Nahit Kayabaşı olacak.

“Yaratıcılığın İzinde” isimli günün son oturumu Dilber Koç’un başkanlığına gerçekleştirilecek.

Sempozyumun kapanış töreni akşam saat 18.00’de olacak. Yazar İnci Aral’ın yapacağı kapanış konuşmasının ardından Yılın Yazarı Nezihe Meriç Öykü Ödülü’nün töreni yapılacak. 

Sempozyumda ayrıca öykü seçkisi, bildiri kitabı ve yıl içinde düzenlenen etkinliklerin bir özetinden oluşan “Yaratıcılığın İzinde” isimli kitap da ücretsiz olarak katılımcılara hediye edilecek.