Bir Çocuk Kitapları Semineri

Çocuk kitabı yazarı Doğan Gündüz’ün İyi Kitap Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi için kaleme aldığı “Bir Çocuk Kitapları Semineri” başlıklı yazıyı okumanızı öneriyoruz. 
 
Gülten Dayıoğlu’nun anı kitabıyla kendi araştırmalarını birleştiren Gündüz; 60’lar Türkiye’siyle çocuk edebiyatının buluşturulmasını, Türk-Amerikan kültür ve yardımlaşma kurumlarının ilgili seminerlerini ve Gülten Dayıoğlu gibi usta bir kalemin bu vesileyle müjdelenişini bir film şeridi hâline getirerek dergi okurlarına sunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yayım Müdürlüğü Basılı Eğitim Malzemeleri Hazırlama Merkezi (BEMHM) tarafından düzenlenen seminer sonrasında, çocuk edebiyatına giden yolların edebiyat kaygısından ziyade, çocuğu eğitmek kaygısıyla döşendiğini belirten Doğan Gündüz; Mehmet İhsan Bulur, Adnan Ardağı gibi önemli çocuk edebiyatı yazarlarımıza da yazısında yer veriyor. Gündüz, BEMHM tarafından yayımlanan on beş kitaplık çocuk edebiyatı serisine ve kırk kitaplık “Yardımcı Okuma Kitapları” serisine de değiniyor. Kendisi son olarak bu kitapların “Amerikan yardımıyla milli gelişmeyi amaç edinen” kitaplar olduğundan söz etmeyi de ihmal etmiyor. 

“Bir Çocuk Kitapları Semineri.” İyi Kitap Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi, İzmir Eylül

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Okul Öncesi Eğitim...