Winter Mini Challenge ve Okuma Kahramanları

Reading Agency

Winter Mini Challenge, Reading Agency tarafından çocukları kış tatillerinde okuma alışkanlıklarını sürdürmeye teşvik etmeye yönelik bir başka bir meydan okuma projesi. Web sitesi üzerinden yürütülen projede çocuklar kışın 6 hafta süresince okudukları ve inceledikleri kitapları site üzerinde değerlendirerek ödül ve teşvikler kazanıyor. Her çocuğun kendi profilini oluşturarak kaydolduğu web sitesinde ayrıca çeşitli oyun ve yarışmalarla da zenginleştirilerek çocukların bu meydan okumayla bağı güçlendiriliyor.

Aralık başından ocak ayı ortasına kadar devam eden meydan okumada çocukların kış tatili süresi sırasında okumaya devam etmesini sağlamanın yanı sıra Covid-19’un, eğitim kesintisi nedeniyle bu yıl öğrenme kaybı üzerinde yaratacağı etkiyi azaltmak amaçlanıyor. Winter Mini Challenge ile çocukların 6 hafta boyunca en az 3 kitap okuması bekleniyor. Çocukların tercih ettiği herhangi bir kitabı okuyup inceleyebildiği meydan okuma projesine ayrıca e-kitap ve sesli kitaplar da dahil edilmiş. Altı haftalık mini yarışma döneminde web sitesine eklenen kitaplar, bir sertifika ve sanal bir rozet gibi özel ödüllerin kilidini açmaya yarıyor. Web sitesinde ayrıca kış okumaları için öneriler ve tıpkı Yaz Okuma Yarışması’nda olduğu gibi Kitap Sıralayıcısı isimli kişisel tercihlere uygun kitap öneri uygulaması ve 1,3 milyondan fazla çocuğun birbirlerine yaptığı kitap önerilerini içeren geniş bir veri tabanı da çocukların ilgisine sunuluyor.

Winter Mini Challenge’ın diğer bir ayağında ise Reading Agency, çocuk kitapları yayıncısı Knights Of ile iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinden doğan okuma meydan okumasının teması ise “Herkes Bir Kahramandır”. Çocuk kitapları arasında bakış açılarının çeşitliliğini desteklemeyi amaçlayan yarışma kapsamında Mini Winter Challenge’ın bir parçası olarak, ülkenin her yerinden insanları Okuma Kahramanlarını sosyal medyada aday göstermeye davet ediyor. Katılımcılar önceden izin alma şartıyla kahramanlarının resmini ve bir hikâyelerini yazarak veya onlar hakkında bir video ile paylaşabiliyor! # WMC2020 ve #ReadingHero etiketleri kullanılarak yapılan paylaşımlar yarışma sonunda değerlendirilerek çekilişe dahil ediliyor. Kazanan kahramana da Winter Mini Challenge kitap listesi hediye ediliyor. Okuma kahramanı olarak bir birey veya bir grup seçmek mümkün. Bir öğretmen, kütüphane, okuma grubu, bir arkadaş, bakıcı veya bir aile üyesi de kahraman olarak gösterilebiliyor. “Sadece insanların bu yıl okuma konusunda birbirlerini nasıl desteklediklerini duymak istiyoruz” ifadesiyle teşvik edilen yarışmada kahraman gösterilen kişi veya gruplar katılımcının okuryazarlığını geliştirmesine yardımcı olarak, okumaktan keyif almaya teşvik ederek veya harika kitaplar tavsiye ederek kahraman seçilmiş olabiliyor!

Proje katılımcılara yardımcı olmak üzere örnek gönderi metinleri, avatar, poster, kartpostal gibi çeşitli kaynak materyallerle destekleniyor.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Usulden Yönteme: M....
Book Trust