Stiftung Lesen, Kitap ve Medya Önerileri

‘Her şey okumayla başlar’ mottosuyla Almanya’da okuma kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması üzerine çok sayıda çeşitli projeye hayat veren Stiftung Lesen (Okuma Vakfı) federal ve eyalet bakanlıkları, bilim kurumları, vakıflar, dernekler ve şirketlerle yakın iş birliğiyle ülke çapında programlar, kampanyalar, araştırma ve model projeleri uyguluyor. Vakfın süreklilik kazanmış en temel projelerinden biri de kitap ve medya öneri paylaşımları. 

Okumaya başlamak, çocuğuna okumak ve okumanın devamlılığını sağlamak adına ciddi bir destek niteliği taşıyan bu öneriler uzmanlarlar tarafından kontrol edilmiş ve değerlendirilmiş seçkiler arasından yapılıyor. Özellikle halkın yerel kütüphanelerden bulabilecekleri önerilerde bulunmaya özen gösteriyorlar. Takipçiler öneriler için hazırlanmış özel veri tabanından kitap veya medya araması yapabiliyor, dijital okuma dünyasındaki uygulamalar ve benzerleri hakkında özel bilgilere de ulaşabiliyor. 

Vakfın kitap ve medya önerileri üç önemli koldan yürütülüyor. 

“Leipziger Lesekompass“ (“Okuma Pusulası“ ödülü)

Leipzig Kitap Fuarı’yla ortaklaşa yürütülen Leipzig Okuma Pusulası, bir yıl içerisindeki yeni yayınlar arasında (Mart ayından Mart ayına) okuma eğlencesini okumaya teşvik edici bir yaklaşımla birleştiren kitap ve diğer iletişim materyallerini ödüllendiriyor. Ödül kazananlar gündüz bakımı, okul, kütüphane ve kitapçı alanlarından bağımsız uzmanların yanı sıra genç okuyucu ve blog yazarlarının da içerinde olduğu bir jüri tarafından seçiliyor. Seçim kriterleri şu iki soruyu temel alıyor:

  • Çocuklar ve gençler hangi kitaplarla gerçekten ilgileniyor?
  • Kitap pazarındaki mevcut yönelimler neler?

Sonuçta 3 kategoride 30 sertifikalı kitap seçiliyor; 2-6, 6-10 ve 10-14 yaş aralıkları için hazırlanmış 10’ar kitap belirlenip ödüllendiriliyor.

Tematik Öneriler 

Vakfın kitap ve medya önerileri için kullandığı diğer bir yöntem de tematik öneriler. Her ay farklı konularda yapılan derlemeler, internet sitesi üzerinden ve çeşitli medya iş birlikleri aracılığıyla paylaşılıyor. Bu iş birliklerinden biri ebeveynler için eczanelerde satılan en yüksek tirajlı dergi olan ‘Baby und Familie’ diğeri ise en yüksek tirajlı günlük gazete olan BILD. Bugüne kadar seçilen temalar arasında yılbaşı, yaz tatili, dedektiflik hikâyeleri, ölüm, bize benzemeyen arkadaşlar, politika, seyahat, çeşitlilik gibi örnekler yer alıyor.

Çocuk Kitapları İncelemesi 

Kitap öneri yöntemlerinden üçüncüsünde de gündem ve etkinliklerle ilgili kitap ve medya önerileri yapan kısa videoların hazırlanması ve paylaşılması yer alıyor. Bu videolar yine internet sitesinin yanı sıra Facebook ve Youtube gibi sosyal medya mecralarında takipçilerle paylaşılıyor ve daha sonra izlenmek üzere listeleniyor. Bu öneriler arasında kitapların dışında heyecan verisi sesli kitaplar, eğlenceli çizgi roman ve dijital uygulamalar gibi diğer medya örnekleri de yer alıyor. 

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kitap Bankosu