Kitap Bankosu

Kitap Bankosu 2012 yılında Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü öğrencileri tarafından “Okuyan Türkiye İçin” mottosuyla başlayan bir girişim. AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı’na yapılan başvuruyla hibe almaya hak kazanan Kitap Bankosu daha sonra Gazi Üniversitesi tarafından da desteklenmeye başlamış. Proje bugüne kadar 120 gönüllüyle Ankara’nın 9 ilçesinde, 13 ayrı okulda 3 bini aşkın öğrencinin 6 binden fazla kitap okumasını sağlamış bulunuyor.

“Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım” isimli kitap toplama kampanyasıyla yardımseverlerden toğladıkları 8 bin civarındaki kitapla ihtiyaç sahibi okul ve hastanelerde kütüphaneler kuran ekip bunların haricinde toplu kitap okuma faaliyetleri, söyleşi ve imza günleri, kitap fuarı ziyaretleri, kütüphaneler haftası etkinlikleri gibi çalışmalarla da çocuk ve gençlerin yanı sıra tüm kamuda kitap üzerine farkındalık oluşturmak için toplumsal bir hizmet veriyor.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yine aynı adresten siz de kitap bankosuna destek olabilirsiniz.

Stiftung Lesen, Kitap...
OKUYAY Platformu Sivil...