Small Talk (Küçük Sohbetler)


Öğrenmede erken öğrenme ortamının önemine dikkat çeken Literacy Trust, ev ortamında uygulandığında iki yaşındaki bir çocuğun anadili kullanımı, okuryazarlık ve öğrenim becerilerini geliştirebilecek etkinliklerin bulunduğu bir liste hazırladı. 

Literacy Trust’a göre, birlikte kitaplar ve hikâyeler okumak çocuğun yeni kelimeler öğrenmesini ve okumayı sevmesini sağlarken anne-baba veya bakıcılarıyla birlikte şarkılar söylemek, çocuğun dil yapılarını daha rahat tahmin edebilmesine yardımcı oluyor ve kelime dağarcığına katkıda bulunuyor. 

Harflerin şekil ve sesleri temel alınarak geliştirilen oyunlar, çocukların dille tanışmasını kolaylaştırıyor; onlarla oyunlar oynamak ise, sosyalleşme ve iletişim becerilerinin gelişimini hızlandırıyor.

Dışarı çıkarken çocuğunuzu da yanınızda götürmeniz karşılarına çıkacak işaretlerin ve kelimelerin anlamlarını öğrenmek konusunda cesaretlenmelerini sağlıyor. 

Diğer yandan, çocuklarla beraber resimler çizmek ve boyama yapmak, motor becerilerini geliştirmekle kalmayıp onları erken öğrenmeye teşvik ediyor.

Kütüphanelerden yararlanmanın da çeşitli hikâye okuma etkinliklerine katılma imkânı sunacağını belirten Literacy Trust, bu etkinliklerin hangi gelişim dönemlerinde uygulanacağıyla ilgili öneriler sunmayı da ihmal etmiyor. İnternet siteleri üzerinden erken öğrenmeyi teşvik edecek çeşitli kaynaklar sunarken, başlattıkları Small Talk projesiyle de ebeveynlere rehberlik ediyorlar. 

Small Talk projesinin ilk adımı olarak karşımıza ebeveynlerin rahatça kullanabileceği interaktif bir web sitesi çıkıyor. Anne ve babalar veya çocukların bakımını üstlenen kimseler, çocuğun hangi gelişim döneminde olduğunu belirterek kendi durumlarına uygun sohbet, oyun ve okuma etkinliklerine erişebiliyor. Ayrıca daha önce bu projeden faydalanan anne ve babaların projeyle ilgili röportajları da kullanıcı erişimine sunulmuş durumda.

National Literacy Trust, erken öğrenme çağını beş döneme ayırıyor: 0-6 ay, 6-12 ay, 12-24 ay, 2-3 yaş ve son olarak, 3-5 yaş. Small Talk’a ayrılan internet sitesi üzerinden, her bir yaş dönemi için ebeveynlerin ve çocukların üzerine konuşabilecekleri çeşitli konular, beraber oynayabilecekleri çeşitli oyunlar ve ailelerin çocuklarına okuyabilecekleri veya çocuklarıyla beraber inceleyebilecekleri kitaplar ve hikâyeler öneriliyor.

Oyunlardan biri, kendi kuklalarını yaratan 3-5 yaş dönemindeki çocuğun yalnızca yaratıcılığını artırmak üzere değil, aynı zamanda okuma ve çizme becerilerini iyileştirmek üzere geliştirilmiş. Çocuğun sevdiği bir kitabı seçmesini gerektiren oyun, okuma teşviki sağlarken, diğer yandan da yaratacağı kuklayı çizmesini ve oluşturmasını sağlayarak çocuk gelişimini birçok yönden destekliyor. Ayrıca, bir kuklayla oynamanın çocuğun duyguları anlamasına yardımcı olduğu biliniyor. 

Her bir oyun tanıtımı için farklı çevrimiçi broşürler tasarlayan Literacy Trust’ın bu broşürleri birden fazla dilde sunması da projenin dikkat çekici özellikleri arasında.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Read On. Get...
İyi Kitap, 125....