Okuma Büyücüsü

Thüringen ve Hessen’deki gündüz bakım merkezleri için bir okuma ve dil tanıtımı olan Okuma Büyücüsü projesinde 2-5 yaş aralığındaki çocuklara günlük hayattaki olayları açıklamak ve anlamak için doğaüstü karakterler ve yabancı dünyalar dahil olmak üzere bir tür büyülü düşünme yöntemi kullanılıyor. 

Cadılar, periler ve sihir erken çocukluk gelişiminde önemli bir rol oynar. Gerçek ve fantastik olayların yan yana durduğu büyülü dünyalar, çocukluk döneminde büyük önem taşır. Çünkü büyülü düşünce adı verilen aşamada, çocuklar genellikle gerçekliği ve günlük olayları açıklamak için doğaüstü açıklamalara başvurur. Sihir ve sihir dolu bilinmeyen bir dünya fikri onları heyecanlandır ve kendi çevrelerini anlamalarına yardımcı olur. Bu nedenle sihirbazların, cadıların, perilerin ve diğer fantastik yaratıkların rol oynadığı hikayeler çocukların özellikle ilgisini çeker. Çocukları tüm gelişimlerinde desteklemek üzere özel okuma faaliyetleri için motive edici bir başlangıç noktası için ideal bir motivasyon sağlama özelliği vardır.

Sparkassen ve Giroverband Hessen-Thüringen tarafından desteklenen proje dahilinde, Hessen ve Thrüngen’deki 5.100 anaokulunda sihirli okuma saatleri için hikâyeleri anlatmayı kolaylaştırıcı özel materyal setleriyle donatıldı. Bu setlerde farklı yaş grupları için dört çocuk kitabı, bir sihir kiti; sihir numaraları için kullanım kılavuzu, kopyalama şablonları ve el işleri; her kurum için bir poster, ebeveynler için el ilanı; anaokulunda çalışan profesyoneller için ipuçları ve püf noktaları içeren bir broşür yer alıyor.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.