Libraries Connected – Bağlı Kütüphaneler

Society Chief Librarians (Kütüphane Yöneticileri Topluluğu) olarak bilinen adını 2018 yılında Libraries Connected olarak değiştiren organizasyon, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda bölgelerindeki (İskoçya hariç) halk kütüphanelerini profesyonel bir şekilde işletiyor.    

Kütüphanelerin çoğunluğu yerel yönetim tarafından işletiliyor. Yasalar her yerel yönetimin bir kütüphane hizmeti sunmasını zorunlu kıldığı için 1964’ten bu yana bu şekilde devam ediyor. Kanun kütüphane sayısı veya kitap sayısı gibi detaylar vermiyor, yalnızca en az bir tane olmasını istiyor. 

İngiltere’de 150, Galler’de 30 kütüphaneyi işleten Libraries Connected’den hizmet alanlar genelde merkezden biraz uzak konumlanmış, kendini geliştirdiğini yerel yönetime gösterip daha çok destek almak isteyen kütüphaneler. Bu kütüphanelerin desteklenmesi için pek çok çalışma yapılıyor, başarılarını sayısal olarak da sergileyebilmek onlara faydalı oluyor. 

Merkezi Londra’da olan Libraries Connected’ın, 2018 yılından bu yana maaşlı elemanlar çalıştırmaya da başlamış durumda. Daha önce hizmet alınan yalnızca bir danışmanları varken şimdi 6 kişilik bir kadroyla çalışıyorlar. Yönetimde bir Chief Executive (Yönetici Başkan), uluslararası projeleri ve ihaleleri takip eden bir program yöneticisi bulunuyor. Bu iki kişi dışında, idari yönetici, mali işler sorumlusu ve reklam direktörü de görev yapıyor. 

Üye olan herkes veya üye olan kütüphanelerin tüm çalışanları platformda duyurulan tüm eğitim programlarından, ayrı bir ücret ödemeden faydalanıyor. Bunların içinde kütüphane geliştirme çalışmaları, çocuklarla ilgili çalışmalar, internet ile ilgili hizmetler bulunuyor.  Senelik üyelik ücreti ise 400 Sterlin.   

Gelir elde edilen bir başka yöntem de kütüphanelerde Birleşik Krallık vatandaşı olmayanların faydalanabilecekleri vize başvuruları gibi paralı hizmetler. Bu aslında bazı Avrupa ülkeleri vatandaşlarının çevrimiçi olarak yapabilecekleri bir başvuru sistemi ama kütüphanede bir çalışanın yardımıyla formları doldurmak isterlerse bunun için para ödemeleri gerekiyor. 

Kütüphaneler hükümetten doğrudan bir yardım almıyor, yerel yönetimden alabildikleri kadarını alıyor. Yerel yönetimler hızla artan yaş ortalaması sonucu yaşlı bakım hizmetlerine her geçen gün daha çok para ayırmak zorunda kalıyor, dolayısıyla kütüphanelerin payına düşen kısım gittikçe azalıyor. Çocuk koruma programları da yerel yönetimlerin gittikçe daha çok üstünde durdukları hassas bir konu. Para çoğunlukla oralara aktarılıyor. 

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Programlar 

Libraries Connected tarafından bugüne kadar Art Council’in de desteğiyle, 6 Universal Offers (Evrensel Öneri) ve 2 Children Promise (Çocuk vaatleri) programı hazırlanmış. Bunların başlıkları kültür, dijital, sağlık, enformasyon, öğrenme ve okuma olarak belirlenmiş. 2019 Nisan ayından bu yana eğitim modül hazırlama işini üstlenmişler. Libraries Connected Art Council’den yıllık olarak (senede 500bin Sterlin) destek alıyor.   

Evransel öneri takvimine buradan ulaşılabilir

Ortaklıklar 

Çalışılan bölgelerin farklı sistemler ve fonlanma yöntemleri var. Libraries Connected bir bölgedeki iyi uygulamayı diğer bölgelere de yaymaya çabalayan bir organizasyon. Örneğin Galler yönetimi, İngiltere’de yaygın bir etki alanı bulunan Books on Prescription (Reçeteli Kitaplar) programını da satın alarak tüm kütüphanelerine dağıtmış ve hatta bu konuda İngiltere’den çok daha iyi duruma gelmiş. 

Okuma kültürüyle ilgili diğer organizasyonlara göre yeni olmalarına ve fon bulma konusunda zorlanmalarına rağmen oldukça önemli işler başarmış durumdalar. “İngiltere’de kütüphanecilerin zorlandıkları konular nelerdir, kütüphanelerin ihtiyacı nedir?” diye düşünerek plan yapmışlar. Bu alanda çok daha eski ve köklü çok organizasyon var. Libraries Connected Cilip, Book Trust, Readers Agency gibi liderlerin dışında da birçok kurumla iş birliği içinde çalışıyor. Bütün işlerde bu organizasyonların payı oluyor. Birinin başlattığı bir projenin farklı aşamalarında diğerleri de emek verip dahil oluyor. Ana ödenek Bakanlığın sağlık ve yerel yönetim otoritelerinden sağlanıyor. Yaptıkları işlerin kapsamına göre bu organizasyonlar paylarını alıyorlar.  

Raporlar 

Libraries Connected 6 kategoride toplanan Universal Offers araştırmaları sonucunda hazırlanan raporları da paylaşıyor. Bu raporlar sayesinde çalışmaların kategorilendirmesi yerel bir yönetime gidildiğinde onların ilgi ve sorumluluk alanına en yakın olan çalışmaları kolayca anlatma olanağı sağlıyor. 

Hazırlanan raporlar güncellenip zaman zaman birleştirilerek web sitesinde yayımlanıyor. “Okuma” her zaman ana odak olacak. Bunun yanında “Kültür ve Yaratıcılık”, “Sağlık ve iyilik”, “Enformasyon ve Dijital” birleştirilecek. 4 Uluslararası proje ve biri çocuklara diğeri ise görme engellilere yönelik olacak olan 2 “Promise” (Vaat) ile devam edilmesi planlanıyor. 

Önemli Projeler 

Summer Reading Challenge (Yaz okumaları meydan okuması) İngiltere’deki en büyük çocuklara yönelik okuma programı. The Reading Agency ile Connected Libraries arasında ortaklaşa yürütülüyor. Libraries Connected, Reading Agency’nin yarattığı bu kampanyanın yönettiği kütüphanelerde uygulanmasını sağlıyor ve program İngiltere, Galler ve İskoçya’daki halk kütüphanelerinin %96’sında yer alıyor. Summer Challenge, her yıl yaklaşık 700.000 çocuğun kütüphaneye girmesine yardımcı oluyor ve okuma becerileri kadar kendilerine olan güvenlerini de artırmaları 4 ila 11 yaş arasındaki çocukları uzun yaz tatili boyunca altı kitap okumaya teşvik ediyor. Çocuklar okudukları her kitap için teşvik ve bir sertifika alıyor. Programa katılmak tamamen ücretsiz, bu da tüm aileler tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor.  

Summer Reading Challenge çocukların okul döneminde edindikleri okuma hızının yaz tatilinde de korunması hedefleniyor. Bu gibi programlar Reading Agency tarafından tasarlanıyor, Libraries Connected bu programları satın alıyor ve halk kütüphanelerine dağıtıyor. Summer Reading Challenge okuma becerilerini ve güvenlerini korumak için her yıl bir milyon çocuğun dörtte üçünü kütüphanelere çekiyor. 

2019 yılının teması ‘uzay’ olmuş. Çocuk yaz tatilinde kütüphaneye giderek 6 kitap bitiriyor ve bir sertifika ve madalya kazanıyor. Bir başka okuma programı da genç gönüllerle birlikte kütüphanelerde yapılıyor, çocuklara kitap okuma konusunda destek oluyorlar. Geçen sene 7500 kadar gönüllü programa destek vermiş.   

Tema her sene değişiyor. Bir liste ve seçici kurul (selection panel) var. Seçimler yayıncılarla beraber yapılıyor, kütüphaneler kitapları kendi bütçelerini kullanarak kendileri satın alıyorlar. Çoğu zaman zaten ellerinde olan kitaplar oluyor. Çocuk gideceği kütüphaneyi kendi buluyor, ülke genelinde kütüphane yönetimlerinin %96’sında (Galler ve İskoçya dışında) uygulandığı için çocuğun ulaşabileceği mesafede mutlaka kitap oluyor.   

Başka ülkeler için de lisanslama programı var. Materyaller The Reading Agency tarafından hazırlanıyor. British Council satın alıyor. Satın alan ülke kendi diline çevirebiliyor. Burada yaşayan Türkler için Türkçe bir broşür de var. İngiltere’de yaşayan tüm büyük toplulukların diline çevriliyor, 15 dilde var. Kitapların hepsi web sitesinde mevcut. 

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Child Book Award (Çocuk Kitapları Ödülleri)   Libraries Connected’in düzenlediği organizasyonlardan biri. Bu ödül için çok sayıda yerle çalışılıyor. Öğretmenler, kütüphaneciler, yerel yönetimdekiler jüri oluyorlar, organizasyonda görev alıyorlar. Kimi zaman yazarlar da destek oluyor.