Frankfurt Çalışma Ziyaretlerimizi Gerçekleştirdik

OKUYAY Platformu Frankfurt çalışma ziyaretini 14-16 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Proje ortağımız Stiftung Lesen tarafından organize edilen ziyarete, OKUYAY Platformunu temsilen Ebru Şenol ve Sevengül Sönmez, ortaklarımızı temsilen Türk Kütüphanecileri Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal ve Kadıköy Belediyesinden Görkem Akın katıldı.

Proje iştiraki Stiftung Lesen ile yapılan 1 günlük toplantıda CEO Dr. Jorg Maas kurum hakkında genel bilgi verdikten sonra programda yer alan tüm birimler Stiftung Lesen’da yürütülen çalışmaların sunumu yaptı. Kurumun nasıl çalıştığı, yaptığı araştırmalar, Almanya genelinde yürüttükleri projelerden örnekler ve PR çalışmalarını nasıl yürüttükleri anlatıldı.

İkinci gün Stiftung Lesen’ın projelendirdiği Okuma Kulübü çalışmasının bir örneğini görmek üzere Kalbach İlkokulu ziyaret edildi. Ziyarette projenin okul sorumlusu, okul müdürü ve kreşten sorumlu eğitmen hazır bulundu. Okuma Kulübünün çalışma esasları, aktiviteleri, kullanılan materyaller, öğrenciler üzerindeki etkisi ve fiziki koşullar hakkında bilgi alındı. Okuma Kulübü mekânı ve kullanılan materyaller proje ekibi tarafından incelendi.  

Ziyaretin üçüncü gününde Media Campus’le Frankfurt’ta yapılan toplantıda Media Campus program sorumlusuna proje anlatıldı ve kitapçıların okuma kültürünü yayma konusunda neler yapabileceği, kurumda bu konuda verdikleri eğitimler üzerinde duruldu. Frankfurt Kitap Fuarı bünyesinde kitapçılara yönelik yapılan çalışmalar ve okuma kültürü etkinlikleri hakkında bilgi alındı.

Son olarak Börsenverein des Deutschen Buchhandels (Alman Yayıncılar Birliği) yapılan toplantıda Birlik tarafından düzenlenen Vorlesen Tag (Sesli Okuma Günü) ve Welttag des Buches (Dünya Kitap Günü) hakkında bilgi alındı. Birliğin Okuma Araştırmaları birimi tarafından yapılan diğer çalışmalar Lesetüte (Okuma torbası), Lese-Reise (Okuma gezileri) uygulamalarının materyalleri ve yöntemleri incelendi.