Ürgüp Kaymakamlığından “Hayatın Anlamı Kitap” Projesi!

5 Ekim 2018-12.06.2019 tarihleri arasında yürütülen “Hayatın Anlamı Kitap” projesinde amaç Nevşehir Ürgüp ilçesi genelinde vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve okunan kitap/sayfa sayısını arttırmaktı. Projenin hedef kitlesi, Ürgüp ilçesinde örgün ve yaygın eğitim gören ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ve kamu personeliydi.  
 
Kapadokya Üniversitesi, Gazeteciler Cemiyeti, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu, KAPTİD, KAPSED, Ürgüp Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi ortaklıklarıyla gerçekleşen programda; kütüphanelerin etkin kullanımı ve kitap temini çalışmaları gibi yöntemlerle ilçe genelinde okuma kültürünü yaymak amaçlandı.

Proje kapsamındaki okul ve kurumlarda her gün en az 20 dakikanın okumaya ayrılması sağlandı; Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden bir tanesi okuma saati olarak belirlendi. “Hayatın Anlamı Kitap” projesinin ve uygulamalarının hayata geçirilmesinde, Milli Eğitim Bakanlığının, ülkemizin kitap okumada dünyada 86. sırada olduğunu gösteren raporu etkili olmuş. 

Ürgüp ilçesi yer ve şartlarında ülke genelinde okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan “Hayatın Anlamı Kitap” projesi için “Ürgüp ilçesinin ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının kitap sayısını arttırmak”, “Bu okullarda okuyan öğrencilerinin okuma alışkanlığının ve okuma kalitesinin artırılması sağlamak”, “Ürgüp ilçesinde okuyan öğrencilere okuma alışkanlığının yanı sıra okuduğunu anlama, öğrenme, yazma, etkili düşünebilme, problem çözme, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma, konuşma ve ifade etme becerilerini kazandırmak” gibi özel amaçlar da belirlendi ve duyuruldu. 

Ürgüp Kaymakamlığı tarafından sunulan verilere göre; Hayatın Anlamı Kitap’ projesi kapsamında; ilçe genelinde toplamda 9 okula Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) kazandırıldı. İlçede eğitim gören 5622 öğrenci, proje süresince -günde 20’şer dakika ayrılan okuma saatleri kapsamında- 150.941 adet kitap okudu.

Proje hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsinizz.

Çocuk ve Okuma...
Meriç 5 Milyon...