Rusya’da Okuma Odaları İnşa Edilerek Okuma Alışkanlığının Artırılması Hedefleniyor!

Sovyet Dönemi’nde gitgide arttığı gözlemlenen kitap satışları, günümüz Rusya’sında ise düşüşte. Özellikle de yaz aylarında azaldığı gözlemlenen kitap okuma oranları, yetkilileri alarma geçirdi. Yetkililer, bu rakamları arttırmayı amaçlayan bir projeye imza attı. 
 
Rusya en çok kitap okuyan ülkeler listesindeki iddialı konumunu hâlen koruyor; bu projeyle birlikte listedeki yerinin daha da iyileşmesi amaçlanıyor. 
 
Bu sebeplerle başlatılan girişim, Türkçeye “Kitaplar, Yaz Dostlarınızdır” olarak çevriliyor. Projenin hem bireysel hem de örgütsel çalışma gerektirdiğini bildiren kütüphane yöneticisi Dina Uniquel, bunun uzun bir sürecin yalnızca başlangıcı olduğunun altını çiziyor. 

Moskova Belediye Sözcüsü Sergey Sobyanin, “okuma odalarının” kurulmasına ve iyileştirmesine belediye olarak destek vereceklerini açıkladı. Bu odalar birer açık hava tesisi olarak tasarlanıyor; içlerine ise, farklı türlerden kitaplar yerleştiriliyor. Bazı odaların ise taşınabilir bir şekilde tasarlanarak şehrin farklı noktalarına hareket etmesi amaçlanıyor. Ayrıca proje kapsamında birden fazla kültürel etkinliğin de düzenlenmesi, insanları yazın kitap okumaya teşvik edeceği düşünülen tasarılar arasında. 

Girişimin, Moskova’daki kütüphane bahçeleri ve parklarda başarılı olduğu takdirde diğer şehirlerde de uygulanması planlanıyor.

Habere buradan ulaşabilirsiniz.

Batman Toplu Taşımada...