Okumak Sizi Daha Mutlu Eder mi?

“The School of Life” adlı uluslararası organizasyon, insanlara günlük hayatla başa çıkmak konusunda yardımcı olmayı amaçlayan birtakım yenilikçi kurslar düzenliyor. İstanbul şubesiyle birlikte Türkiye’de de faaliyet gösteren kurum; Türkçe internet siteleri üzerinde “The School of Life, hayat için iyi fikirler sunan kültürel bir girişim. Kurum; psikoterapi, duygusal gelişim vb. konulardaki çalışma ve araştırmalarıyla öne çıkıyor. 

The School of Life Londra şubesinde, kitap “reçeteleriyle” iyileştirmeyi hedefleyen “kitap terapileri” de uygulanıyor. Bu kitap terapilerine “bibliyoterapi” adı veriliyor.  

Ceridwen Dovey The New Yorker’da yayımlanan  Can Reading Make You Happier? (Okumak Sizi Daha Mutlu Eder mi?) başlıklı makalesinde; bibliyoterapi seanslarına ilişkin deneyim ve görüşlerini paylaşıyor. 

Yazar okurlarına; bibliyoterapist Ella Berthoud tarafından kendisine yöneltilen kişisel sorulardan, kendisi için özel olarak hazırlanan kitap “reçetesine”; kurgu eserlerin kendi düşünme süreci üzerindeki etkilerinden, okumayla ilgili çeşitli alıntılara kadar birçok farklı bakış açısıyla süslediği bir makale sunuyor. Bibliyoterapinin, hapishanelerdeki ıslah etme uygulamalarından Alzheimer hastalarının tedavisine kadar uzanan geniş kullanım yelpazesinden de söz eden yazar, The School of Life’ın tarihçesinden önemli olay ve kişilere de makalesinde yer veriyor.  

Bu kapsamlı makaleyle birlikte, adeta bibliyoterapinin kısa tarihini sunan Dovey, Antik Yunan şehri Teb’de bulunan “ruhun şifa yeri” yazıtına ve uygulamanın İkinci Dünya Savaşı’ndaki kullanımına da dikkat çekerek uygulamanın zannedildiğinden daha da uzun bir süredir kullanımda olduğunu vurguluyor. 

Başlarda bu uygulamanın faydasını göremeyeceğini düşünen Dovey’in uygulamaya ilişkin deneyim, araştırma ve görüşlerini takipçilerimiz için de ulaşılabilir kılmak; ona İngilizce okuma önerilerimiz arasında yer vermek istedik. Can Reading Make You Happier?, yani “Okumak Sizi Daha Mutlu Eder mi? başlıklı The New Yorker makalesini okumanızı öneriyoruz.  Okumak için tıklayınız.

Ceridwen Dovey, Can Reading Make You Happier?,The New Yorker, New York Haziran 2015

Zeynep Cemali Edebiyat...