“Kiraz Kitap” Çalışması

Kiraz Kitap çalışması Ali Karaçam’ın Eğlenceli Okuma Etkinlikleri kitabında yayınlanan çocukları okumaya eğlenerek teşvik etme ve okuma alışkanlığı kazandırma etkinlikleriden bir tanesi. Bu çalışmanın çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın yanında okuma alışkanlığını başkalarına da aşılaması ve okuma kültürünün yayılması adına değerli bir etkisi de bulunuyor. Her insanın yakın çevresinin ve yaşıtlarının tavsiye, beğeni ve alışkanlıklarının, tercihleri açısından öncelikli önem taşıyor olması bu etkinliğin de başarı oranını yükseltiyor. Özellikle öğretmenler için tasarlanmış olan bu etkinlik okuma grupları, aile ve çocuklarla birlikte yapılan diğer çalışma ortamlarına da kolayca adapte edilebilir.

Bu çalışmada her bir öğrenci okuduğu farklı kitaba dair istenen bilgileri (resimde görülen) ellerindeki formların ilgili yerlerine dolduruyor. Öğretmen de her öğrencisi için dosya açıp öğrencilerin teslim ettikleri kiraz kitapları dosyalıyor. Fırsat buldukça öğrencinin dosyasını açıp daha önce öğrenci tarafından teslim edilen ‘kiraz kitap’tan sorular soruyor.

Soru sormaktaki amaç ise öğrencinin kitabı gerçekten okuyup okumadığı ve kiraz kitap formunu kendisinin doldurup oldurmadığını belirlemek.

Form içeriğinde öncelikle kitabın kimliğine yer veriliyor. Sonra sırasıyla konusu, kitaptan kazanımlar, ‘Ben yazsaydım kitabın adını…… koyardım’ bölümü, öğrendiğim kelimeler başlıkları geliyor.

En sonda ise öğrenci, yeni okurlar kazanmak için çevresindeki üç kişiye kitabı okumalarını tavsiye ediyor ve bu bölüme kitabı okuduğu veya tavsiye ettiği kişilerin isimlerinin yazması bekleniyor.

Karalama Defteri