Her Şeyi Bırak ve Oku!

Dünya, şimdilerde birçok program ve kampanyayı süsleyen “Her şeyi bırak ve oku!” cümlesiyle ilk olarak çocuk kitabı yazarı Beverly Cleary’nin Ramona serisinde tanıştı. Kitabın Ramona adlı başkarakterinin öne çıkan hiçbir özelliği yok. Kendisi özensiz saçları ve yeni elbisesiyle devlet okuluna giden bir karakter. Yaşadığı en büyük olay da sınıf arkadaşının saçını çekmesini söyleyen o inatçı içsesi susturmak. Ama karakterin -tüm bunların yanı sıra- görünür olmak, ilgi görmek, bir aidiyet hissine sahip olmak gibi temel ihtiyaçları da vurgulanıyor. Ramona dünyanın kurallarından korkuyor, bu kurallar karşısında kafası allak bullak oluyor ama bir yandan da dünyayı keşfetme isteğiyle yanıp tutuşuyor.  

Anne-babalar tarafından da öğretici bulunan bu hikâyeler; çocukların ailelerine, ailelerin de çocuklarına karşı bir empati duygusu geliştirmesini sağlıyor. Annesinin ilgilendiği tek şey olmadığını fark eden Ramona biraz huysuzlansa da bu noktada onu bağımsız bir birey olarak kabul edebiliyor. Bu da çocuklara anne-babalarının da hatalar yapan ve empatiyi hak eden birer insan olduğunu hatırlatıyor. Hikâyedeki çocuk karakterler kendi hissiyatları ve yeterlikleri doğrultusunda doğruya ulaşmaya çalışırken çuvallıyor; ancak bıkmadan ve usanmadan yeniden denemeleri gerektiğinin farkındalar.  

Bugünün çevresel ve siyasi şartları altında anne-baba olmak kolay değil. Geçtiğimiz aylarda yüz üçüncü doğum günü kutlanan Cleary’nin hikâyesi de bu yüzden her sene farklı anlamlara bürünüyor. Aile ve çocuk ilişkilerinde farklı nesillerden birçok insan için yol göstericilik görevini üstlenen yazar, bir geleneğin de yolunu açmış durumda.

Drop Everything and Read (Her Şeyi Bırak ve Oku) şimdilerde birçok okulun kitap okuma saatinin adı olarak çıkıyor insanların karşısına. Livingston Belediye Kütüphanesi de bu uygulamayı yaşatmak üzere yazarın doğum günlerinde her şeyin bırakılıp okuma yapıldığı bir etkinlik düzenliyor. Genç ve yaşlı her ailenin katılımını talep eden kütüphane; atıştırmalıklar, çekilişler, kitaplar ve beraber okuma etkinlikleri eşliğinde bu geleneği yaşatırken, insanlara hem birçok neslin temsilcisi Cleary’yi hem de beraber okumanın önemini hatırlatıyor.

Projeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Meriç 5 Milyon...
Leylâ Erbil’den Kalan