Hareketli Okuma Oyunu

Suzan Geridönmez’in hazırladığı basit, zahmetsiz ama bir o kadar da etkili Hareketli Okuma Oyunu kütüphanede, sınıfta, evde gerçekleştirmek hiç de zor değil. 

Dikkat süresi sınırlı küçük yaş grubundaki çocuklara olumlu okuma deneyimleri yaşatmak, kurgu (mantıklı olay akışı) konusunda bilinç oluşturmak ve bir metni bütün haline getiren bağlantıları keşfetmek için yol gösteren bu oyunu farklı biçimlerde de oynayabilirsiniz.  

Etkinlik sınıf ortamında, kütüphanede ya da evde gerçekleştirilebilir. Oyunu yöneten yetişkin bu çalışma için seçtiği kitabı kısaca tanıttıktan, konusundan ve en önemli kahramanlarından bahsettikten sonra katılımcılara oyunun kurallarını açıklar. Buna göre çocuklar karton kutudan bir metin parçası çekip çengelli iğneyle kazak ya da tişörtlerinin ön tarafına tutturur. Her çocuk taşıdığı metni temsil eden bir yapboz parçasıdır. Oyunun hedefi tüm katılımcıların doğru şekilde sıralanarak, hikâyenin tekrar bütünleştirilmesidir. Çocuklar birbirlerinin göğsünde asılan metin parçalarını önce (sesli/sessiz) okumak, ardından eşleştirmek, hangi parçanın hangi parçayı takip ettiğini bulmak zorundadır. Yan yana gelip tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak serbesttir. Ta ki kimin sıranın neresinde duracağı konusunda anlaşma sağlanıncaya dek. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Müzecik Müzecik
21 Gün Meydan...