Burada Kitap Okuyana Otobüs Ücretsiz!

Victor Miron adlı Rumen bir kitapsever, okuma alışkanlığının teşviki ve yaygınlaştırılması için umut vadeden bir projeye imza attı.  
 
Miron, 2015 yılının temmuz ayında, yolculuk sırasında kitap okuyan insanların ücretsiz seyahat edebilmesini sağlamış, projesini gerçekleştirmek için de belediye desteği almıştı. 
 
Belediyeden destek alma hikâyesi ise takdire şayan. Cluj-Napoca Belediye Başkanı Emil Boc, fikri ilk duyduğunda destek verip vermemek konusunda emin olamıyor. Facebook’ta bir paylaşım yaparak şehir sakinlerinin onayını alıyor ve projeyi bir sene içerisinde yürürlüğe koyuyor. Şehrin, 2015 Avrupa Gençlik Başkenti seçilmesini kutlarlarken proje de bu kutlamaların bir parçası hâline getiriliyor. 

Miron, bir internet sitesine verdiği röportajda okuma oranlarının, okumayanları eleştirmekten ziyade, okuyanları ödüllendirmekle artacağının altını çiziyor.  
 
Ayrıca Bookface adını verdiği bir projesi daha var. Miron, insanların kitap okurken çekildikleri fotoğrafları Facebook hesapları üzerinden paylaşmalarını istiyor. Gözünü de Mark Zuckerberg’den alacağı desteğe dikmiş durumda; Facebook yöneticisi Zuckerberg’in kitap okurken bir fotoğraf paylaşarak Bookface’e destek vermesini talep ediyor. 

Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Batman Toplu Taşımada...