Accelerated Reader (Hızlandırılmış Okur) Projesi

BU PROGRAM ÇOCUKLARIN OKUMAYI SEVMESİNİ SAĞLIYOR!  

Accelerated Reader (Hızlandırılmış Okur), bağımsız okumayı teşvik etmeyi amaçlayan bir program. Bir internet yazılımı, okuma yaşını temel alarak çocukların ihtiyaç ve ilgileriyle uyuşacak kitap önerilerinde bulunuyor. Çocuklar kitaplarla ilgili testler çözüyor ve ilerleme kaydettikçe “Hızlandırılmış Okur” puanı kazanıyor. Ocak 2012-Ocak 2015 tarihleri arasında dört okuldan 349 öğrenci üzerinde test edilen proje, şimdiye kadar başarısını kanıtlamış gibi görünüyor.  

Education Endowment Foundation (EEF) tarafından yürütülen bir çalışma, hızlandırılmış okumaya katılan yedi yaşındaki öğrencilerin yaşıtlarına göre üç ay daha ileride olduğunu gösterdi. Maddi durumu iyi olmayan ailelerden gelen öğrencilerde bu rakam beş ayı buldu. Okuryazarlık durumunun daha kötü olduğu öğrenciler ise programa katılarak yaşıtlarını yakalayabildi; ancak bu konuda gerçekten kötü olan öğrenciler için öğretmenlerin ekstra zaman ve çaba sarf etmeleri gerekti.    

EEF, Accelerated Reader’ı daha kapsamlı bir kontrol grubu üzerinde test etmek üzere sponsor oldu. Proje tanıtımını gerçekleştiren EEF, internet sitesi üzerinden, programın uygulanması için gerekenlerin de altını çizdi: Projeye katkıda bulunmak isteyenlerin bir gün boyunca eğitim alması gerekiyor. Proje sahibi okul, öğrenci başına 9 İngiliz Sterlini ödeme yapıyor. Ayrıca okulların programlarında hızlandırılmış okumaya ayrılabilecek bir boşluk bulunması da oldukça önemli; çünkü proje bağımsız okumayla bir arada ilerliyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.