OKUYAY Platformu İlk Çalışma Ziyaretlerini Bolonya’da Gerçekleştirdi

OKUYAY Platformu Projesi kapsamında ilk çalışma ziyareti Bolonya’ya Proje Koordinatörümüz Ebru Şenol tarafından gerçekleştirildi. Bolonya’da bir dizi görüşme yapan Şenol ilk olarak Bolonya Çocuk Kitapları Fuarında EUREAD tarafından düzenlenen panele katıldı. Konuşmacılarının EUREAD’i ve projesini tanıttığı panelde genel bilgiler verdiler.  Farklı ülkelerde okuma için farkındalık yaratılması ile ilgili olan proje ana hatlarıyla, kendi hükümetleriyle iş birliği yaparak okumayı destekleyen projeler gerçekleştirmeye gönüllü ülkeler arasında XL boy defter dolaştırılmasını kapsıyor. Projenin bu defterde fotoğraflarıyla beraber anlatılması planlanıyor. Panelin ikinci yarısında İsveç’ten kitapların desteklenmesiyle ilgili bazı iyi örnekler paylaşıldı.

2 Nisan’da Bolonya’da EU Read ve Stiftun Lesen temsilcileriyle toplantı yapan Şenol OKUYAY projesiyle ilgili bilgi verdi. OKUYAY Platformu’nun EUREAD aktivitelerine nasıl dahil olabileceğiyle ilgili konuştu. Ayrıca 2019’da OKUYAY Platformunun da katılacağı Brüksel’de yapılacak olan EUREAD konferansı ile ilgili bilgi aldı. Konferansta OKUYAY Projesini sunma olasılığını görüştü. Bunun yanı sıra, okuma kültürü bağlamında hükümetin resmi mercilerinin de katkıda bulunduğu bir etkinlikle EUREAD projesine dahil olma isteğimizi aktardı.

Koordinatörümüz aynı gün IPA (Uluslararası Yayıncılar Birliği) ile ortaklaşa yürütülen BM projesi SDG Kitap Kulübü Açılışı’na katıldı. Şenol projenin tanıtımına da katılarak genel bilgi aldı. BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilgili çocuk-genç-yetişkin kitaplarının kısa listelerinin seçimini yapan projeye göre, her ay bir SDG seçilecek ve BM’nin 6 resmi dilinde kitapların kısa bir listesi açıklanacak.

Proje Koordinatörümüz 3 Nisan’da tüm dünyadan kitapları ve çocukları bir araya getirmek için hizmet eden insanların oluşturduğu uluslararası bir ağ olan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan IBBY “The International Board on Books for Young People” yöneticisi Elizabeth Page ile bir görüşme gerçekleştirdi. Şenol’un OKUYAY projesi ile ilgili bilgiler verdiği toplantıda Page de IBBY’nin dünyadaki çalışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

İtalyan Yayıncılar Birliği ile yapılan toplantıda İtalyan Yayıncılar Birliği, ‘Creative Europe Programme’ (Yaratıcı Avrupa Programı) tarafından finanse edilen ve Aldo Manuzio’dan adını alan ,öncelikli olarak Avrupa edebiyat eserlerinin ve kitap profesyonellerinin uluslararası hareketliliğini teşvik etmeyi amaçlayan bir Avrupa Kitap Fuarları ağı olan Aldus Projesi hakkında bilgi aldık.

Toplantının ikinci yarısında, İtalyan Yayıncılar Birliği düzenlediği Neden okuyorum? adlı kitap tanıtım kampanyası hakkında bilgi vedi.  Kırsal bölgelerdeki okullar, kütüphaneler ve kitap mağazaları arasında bir ağ oluşturmayı amaçlayan kampanyada, vatandaşlar bölgedeki kitapçılardan kitaplar satın alıp bu kitapları devlet okullarının kütüphanelerine bağışlıyorlar. Kampanya ayrıca kütüphaneler tarafından da oldukça destekleniyor. Böylece küçük kasabalardaki kütüphanelere daha fazla kitap eklemek için bir ağ kuruluyor.

Son olarak IPA ve Elsevier Publishing toplantısına katılan Şenol bu toplantıda OKUYAY Platformu hakkında detaylı bilgi verdi.