Reading Rainbow Projesi

Wned, Okuma Sevgisi Aşılamak Üzere Eski Bir Programı Uyarlıyor!


Sınıf ortamında en çok izlenen PBS yapımı olma özelliğini taşıyan Reading Rainbow, çocukların okuma becerilerinin yaz tatilleri süresince körelmesine engel olmak için hayata geçirilmişti. Başlarda yalnızca bir yaz programı olarak yürürlüğe giren Reading Rainbow, hasılat rekorları kırarak sınıf ortamlarının vazgeçilmezi hâline gelmişti.  

1983 yılında başlayıp yirmi altı yıl boyunca yürürlükte kalan program, birçoğu oldukça prestijli sayılan iki yüz elliden fazla ödül almıştı.

WNED, şimdilerde, programı yeni nesil okurlara uygulamak için çalışıyor. Bugünün okurlarının medya kullanımları on yıl önceki çocuklara göre çok daha farklı; bu yüzden de yeni program kapsamında farklı içerikler yaratmayı, program formatını değiştirmeyi ve olabildiğince fazla insana ulaşmayı amaçlıyorlar.
 
Okuma alışkanlığı aşılamak üzere birçok uygulama ve televizyon programı yaratıldığını; ama hiçbirinin Reading Rainbow kadar büyük bir fark yaratamadığını vurgulayan WNED-TV Genel Müdürü Donald K. Boswell, benzer bir programa hâlâ ihtiyaç duyulduğunun ama eski program formatının aynı şekilde kullanılamayacağının altını çiziyor.

Dizinin günümüz uyarlaması için araştırmalar hâlâ sürerken, yeni Reading Rainbow’un değişen medya alışkanlıklarına rağmen eski formatla aynı etkiye sahip olup olmayacağı da merak konusu.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Çizgi Dizide...