Okumayı Sevdiren Proje: Mektuplaşan Kitaplar

İstanbul Ataköy Atatürk Ortaokulu, Mektuplaşan Kitaplar ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir projeye imza attı.

Projeye rehberlik eden öğretmenler Nilüfer Güleryüz ve Gönül Reyhan Mercan projeyi şu şekilde anlattı: “Amacımız Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan akran öğrencilerimizi bir araya getirerek aynı kitaba dair izlenimlerini paylaştırmaktı. Bunun için günümüzde unutulmuş geleneksel iletişim aracımız mektubu seçtik. Özenle yazılmış, üzerinde düşünülmüş, sabırla yazılıp sabırla cevabı beklenilen bir mektubun yerini elbet başka bir şey tutamazdı.

Anadolu’nun farklı okullarla birlikte aynı kitabı okuyarak, okuduğumuz kitap üzerine birbirimize mektup yazarak hem farklı kültürden yeni arkadaşlar edinmek, farklı coğrafyaların aynı kitaba bakış açısını görmek hem de kitabı daha dikkatli okuma alışkanlığı kazandırmak adına bu projemizi önemsiyoruz.”

Projeye katılan öğrenciler de proje sayesinde kitapları okuyup daha iyi anladıklarını, yazarken mektuplaşmanın ne kadar keyifli olduğunu fark ettiklerini belirtti. Her ay farklı bir kitabı mektup arkadaşlarıyla değerlendirdiklerini, bazı yerlerinde aynı duyguları yaşarken bazı yerlerinde bambaşka duygular yaşamış olduklarını anladıklarını söyledi.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reading Force –...