National Literacy Trust: Okuma Merkezleri

National Literacy Trust, her topluluğun diğerinden farklı bir zorluktan geçtiğinin farkında; bu yüzden de refah düzeyinin düşük olduğu bölgelerde okuryazarlık oranları üzerinde çalışıyor. Bu amaçla kurulan Okuma Merkezleri, zor durumdaki toplulukların yoksulluk ve işsizlik gibi mağduriyetlerine dikkat çekiyor. Her sene üç yüzden fazla okulla çalışan Merkezler sayesinde, beş yüz binden fazla ücretsiz kitap dağıtıldı. 

National Literacy Trust, Okuma Merkezlerinin başarılarını internet siteleri üzerinden duyuruyor. Bu duyurulara göre, okul öncesi öğrenimini tamamlayan çocuklar, dil becerileri konusunda artık çok daha iyi bir durumda. Middlesbroughlu çocukların okuryazarlık becerileri, milli ortalamanın yüzde 22,6 gerisindeydi. Middlesbrough Merkezi sayesinde bu rakam 6,27’ye kadar düşürülebildi.  

Bradfordlu çocuklar ve gençler, okul haricinde de yazılar yazmaya başladı. Bu da bölgedeki yaşıtlarının %39,7’lik veya ülke çapındaki yaşıtlarının %44,1’lik yüzdelerine kıyasla oldukça iyi bir oran. 

Peterborough’da ise, okumaktan keyif alan öğrencilerin yüzdesi 2014-2015 yılları arasında yüzde 23,4 arttı – ve %59,8’den %73,8’e yükseldi. 

NLT, Okuma Merkezleriyle ilgili vaka çalışmalarını da takipçileriyle paylaşıyor.  
 
İnternet sayfaları üzerinde, Peterboroughlu çocukların proje öncesinde yaşadığı iletişim, okuryazarlık ve dil bilgisi sorunlarına dikkat çekiliyor. Bölgedeki pilot projenin başlatılmasında, ortalamanın %38 gerisinde olan bir okul etkili oluyor. Proje, okul öncesi yaşlardaki çocukların okula daha da hazır bir şekilde başlamasını hedefliyor. Peterborough’da hayat bulan proje, aynı zamanda ebeveynleri de bu sürece yardımcı olmaya ve çocukların okula daha iyi bir şekilde hazırlanması için destek vermeye çağırıyor. Proje sonucunda, çocukların %50’sinin ciddi bir gelişme kaydettiği ve ebeveynlerin projeye desteğini sürdürdüğü görülüyor.  

Peterborough’daki çalışmaları bununla da sınırlı kalmayan kurum, Vivacity Kütüphanesi’yle ortaklaşa yürüttükleri bir etkinliğin, insanları kütüphaneye kaydolmaya ikna ettiğini de anlatıyor. Başarı öykülerinin sırrı şehir haritasıyla yarattıkları bir oyunun bitiş noktasının kütüphane olarak ayarlanmasında yatıyor.   

National Literacy Trust’ın Bradford Merkezi ise medya kullanımının öne çıktığı bir vaka çalışması olarak görülüyor. Buradaki projenin en önemli partneri “Telegraph & Argus” adındaki gazete. Rapor -iki yıllık ortaklık boyunca- gazetede toplam yüz üç makalenin yayımlandığını ve okuryazarlıkla ilgili birçok mesajın insanlara ulaşmasının sağlandığını bildiriyor. Okuryazarlık seviyesini artırmak üzere yayıncılığa başvuran Bradford Merkezi, “Our Stories” adlı yaratıcı yazarlık ve performans şiiri yarışmasıyla da okuryazarlık konusunda önemli adımlar atmış durumda. Yarışma sonrasında; ideal seviyedeki altı yaşındaki çocuklarda %46’dan %92’ye yükselen yazma becerilerinin, bu seviyenin altındaki çocuklarda ise %36’ya kadar yükseldiği gözlemleniyor. Yarışma öncesinde hiçbir çocuğun ideal seviyenin üstünde olmadığı düşünülürse Bradford Merkezi tarafından yürütülen çalışmaların boşa çıkmadığı kesin olarak söylenebilir.  

İlk Okuma Merkezinin kurulduğu Middlesbrough’da ise, refah düzeyinin düşük olduğu topluluklarda erken yaşta okuryazarlığa ve anadili öğrenimine dikkat çekiliyor; büyük bir kampanyayla ebeveynlerin bebek ve çocuklarına kitap okuması, onlarla konuşması teşvik ediliyor. James Cook Üniversite Hastanesi ve prematüre bebeklerle ilgilenen yardım kuruluşu Bliss, Middlesbrough’daki projeye destek veren kurumlar arasında. Birçok okuma paketinin dağıtıldığı; insanlara okuma sevgisi aşılamak üzere hasta personellerinin ve anne-babaların eğitildiği proje, 2016 yılında bir ödülle taçlandırıldı.

Projeye ulaşmak için tıklayınız