Mahalle Bakkalı Kanber Bozan’ın Çocuk Kütüphanesine Destek Yağıyor!

Kanber Bozan, Üsküdar’daki dükkânının bir bölümünü kitaplara ayırarak, mahallesindeki çocukların okuma kültürüne ve kütüphane alışkanlıklarına katkı sağlayacak önemli bir uygulamaya imza attı.  
 
Oğlu Fırat Bozan’ın bakkalda çalışırken kitap okumasıyla başlayan ve gitgide büyüyen uygulama kapsamında, kitap okuyan çocuklar bakkaldan bedava bir ürün alabiliyor. Bunun için tek şart: çocukların, okudukları kitapları Kanber Bozan’a veya oğlu Fırat Bozan’a -özetleyerek- anlatması.  

Sosyal medya desteğini sonuna kadar hisseden Kanber Bozan’a kitap desteği yağıyor. Kanber Bozan, verdiği bir röportajda, bakkala şimdiye kadar iki bine yakın kitap geldiğini vurguluyor. Bozan, bakkaldaki kitaplığın hikâyesini ise şu ifadelerle anlatıyor: 

“Benim çocuk (Fırat Bozan) okula gidiyor, ara sıra da bakkalda bana yardım ediyor. Yardım ederken de ders çalışıyor bakkalda; kitaplarını okuyor. Bizim mahalledeki çocuklar görüyor benim oğlanı bakkalda. Gördükleri zaman da diyorlar, ‘Fırat Ağabey, bana da bir kitap verir misin?’ O da onlara kitap getiriyor ve diyor ki… ‘Sen bu kitabı okursan ve gelip özetini bana anlatırsan ben sana bir şey vereceğim’ diyor. Sonra birkaç kere böyle okuyup gelip anlattılar ve Fırat da onlara çikolata olsun, cips olsun, bir şeyler verdi. Fırat okulda olduğu zamanlar da gelip bana anlatmaya başladılar ve ben de onlara hediyeler vermeye başladım. Sonra çocuklar bunu okulda, arkadaş çevrelerine, öğretmenlerine vs. anlatmışlar. Zaman geçtikçe başka çocuklar da gelmeye başladı ve bu herkes tarafından duyuldu.” 
 
Bozan -proje vasıtasıyla- yalnızca çocukların değil, ailelerin de dikkatini çekmiş durumda. Birçok aile bakkal alışverişi yapmak için Kanber Amca’nın dükkânını tercih ediyor ve gelmişken çocuklarına birer kitap götürmeyi de atlamıyor. 

Habere buradan ulaşabilirsiniz.

BM Kalkınma Programı...