Kitapların ve Okuma Eyleminin Büyüsüne Odaklanan Bir Performans: The Quiet Volume

23 Ocak–13 Şubat 2020, saat 11:00-18:00 aralığında, Performans,  Arter Kütüphanesi, İstanbul

Arter Kütüphanesi, Ant Hampton ve Tim Etchells’ın The Quiet Volume isimli performansıyla sıra dışı bir deneyime davet ediyor. Fısıltı yoluyla icra edilen bir ses performansı olan The Quiet Volume kitaplar, dünyalar ve kelimeler arasında yolculuğa çıkardığı izleyicileri performans süresince okur rolünü üstlenmeye davet ediyor. Başlığı İngilizce’de hem “cilt” hem de “ses” anlamına gelen “volume” sözcüğüyle yapılmış bir kelime oyunu içeren ve Türkçeye “Sessiz Cilt” olarak çevrilebilecek performans, okuma eylemiyle ses arasındaki ilişkiye işaret ediyor.

Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Arter Performans Programı’nın Katılma başlıklı bölümü kapsamında yer alan The Quiet Volume, kulaklıklardan verilen yönlendirmeler aracılığıyla hayat buluyor. İçinde bulunulan mekâna dair farkındalık yaratmayı amaçlayan performans bir okurun kendisine ait tekil okuma alanının, süreç içerisinde beklenmedik bir biçimde bir diğer okurun alanına sızmasına izin veriyor.

Ücretsiz olarak sunulan The Quiet Volume için önceden rezervasyon yaptırmak yeterli. Performans aynı anda iki katılımcı tarafından, Türkçe veya İngilizce olarak deneyimlenebiliyor.

Etkinlikle ilgili detaylara ve rezervasyon bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.