Okuma Ağacı

Okuma Ağacı, Vakıf k12 tarafından yürütülen ve kitabı odağına alan bir eğitim öğretim projesi. Proje kapsamında bağışlanan kitaplar ihtiyaç sahiplerinin yaş seviyesine göre özel olarak yazılmış. 2014 yılında “öğrenme kültürünün eğitimin tüm paydaşları arasında yaygınlaştırılması” amacıyla Gürçay ailesi tarafından kurulan Vakıf k12 tüm dünyada geçerli olan Okuma Ağacı yöntemini Türkiye’de hayata geçiriyor. 

Okuma Ağacı Projesi fikri 2000’li yılların başında ortaya çıkmış. O günlerde öğrenimde kullandığımız yabancı okuma kitapları serilerinin sınıf içinde ve dışında okuma ve öğrenime sağladıkları katkı bizleri çok etkilemiş. Türkçe bir Okuma Ağacı üretme düşüncesi de bu şekilde başlamış. 

İstatistikler ülkemizde kitap okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığını göstermektedir. Unesco raporuna göre Avrupa’da % 21 olan okuma oranı Türkiye’de % 0,01 yani 10 binde 1. Bu ihtiyaca bir çözüm önerisi olarak Vakıf k12 tarafından üretilen Okuma Ağacı ilkokul öğrencilerine yönelik 10 farklı seviyede 80 kitaptan oluşan bir kitap serisi. Bu seriyle çocuklarda okuma isteği / zevki / alışkanlığını geliştirme; yazmayı geliştirme, resimleme ve görsel anlatımı geliştirme; aynı sınıftaki farklı seviyelere hitap etme ve birleştirilmiş sınıflar için çözüm sağlama gibi amaçlar hedefleniyor.

Kitaplar web sitesinden dijital olarak indirilebildiği gibi bir talep formu doldurarak da istenebiliyor. 

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.