Büyükannenin Hikâyesi Nedir?

Erkek göçmenlerin fiziksel kuvvet gerektiren ağır işlere yatkınlığı, ev sahibi ülkelerde daha itibarlı olmalarına sebep oluyor. Bu yüzden de büyükannelerin göçmenlik ve entegrasyon hikâyeleri, hak ettikleri değeri göremeden kaybolup gidiyor.

Avrupa Birliği’nin Büyükannenin Hikâyesi Nedir? isimli projesi, göçmen veya mülteci ailelerden gelen genç insanları büyükannelerinin hikâyelerini anlatmaya teşvik ediyor. Proje ekibi, genç göçmenlerle ve mültecilerle çalışmak üzere çeşitli eğitim materyalleri ve rehber kitapçıklar düzenliyor. Hikâyeler ise, proje internet sitesi üzerinden pop-up ve çevrimiçi sergilerle birlikte yayımlanmaya devam ediyor.

Tüm içeriklerin Hırvatça, Türkçe, Estonca, İtalyanca, İsveççe ve İngilizce yayımlandığı internet sitesinde; hikâyeler, eğitimciler için modüller, yardımcı videolar, rehber kitapçıklar ve eğitim kitapçıkları gibi çeşitli yayımlar da paylaşılıyor. Her bir hikâyenin yazılı-sesli anlatımlarına ve hikâye sahibi büyükannelerin eski ve yeni fotoğraflarına hikâyeler bölümünden ulaşmak mümkün.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.