Bilgi Sandığı

Ali Karaçam’ın Eğlenceli Okuma Etkinlikleri kitabında yer alan ‘Bilgi Sandığı’, eğitimi eve taşıyan okuma etkinliklerinden biri. Çocukların evde kaldıkları süreyi eğitim, kültür, aktivite anlamında değerlendirmek için yaratıcı bir nitelik taşıyor.

Bu etkinlik için küçük bir sandık veya sandık haline getirebileceğiniz bir kutu ve bolca bilgiye ihtiyacınız var. Aile bireyleri okuduğu gazete, dergi, kitap veya başka yayınlardan beğendiklerini veya faydalı olabileceğini düşündükleri yerleri bir kağıda yazıp kağıdı da bu sandığın içerisine atacak. Yazdığınız kağıtların yanı sıra internetten aldığınız çıktı kağıtları, gazeteden kestiğiniz parçaları da ‘bilgi sandığı’nıza atabilirsiniz.

Sandığı ailecek bir arada olduğunuz bir yerde bulundurmak daha etkili olacaktır. Örneğin mutfağınız müsaitse yemek sırasında veya salonda tüm aile bir aradayken sandıktaki kağıtlardan rastgele birini seçerek hep birlikte okuyabilirsiniz. Böylece hem çocuğunuz yeni bir bilgiyi bir deneyimle birlikte edinecek, hem de ailece hoş vakit geçirmiş olacaksınız.

Fotoğraf: Eğlenceli Okuma Etkinlikleri, Ali Karaçam