OKUYAY Platformu’nun İlk Pilot Bölge Toplantısı Adana’da Gerçekleşti!

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), pilot projelerini yürüteceği 4 bölgeden biri olan Adana’daki ilk toplantısı gerçekleşti.

Adana’nın pilot bölge olarak seçilmesinin ardından, 7 Ocak 2020 Salı günü gerçekleştirilen ilk toplantıya; Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, OKUYAY Platformu ekibi, platform ortaklarından Türk Kütüphaneciler Derneği, Kadıköy Belediyesi, Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı ve Okuma Kültürü Derneği temsilcileriyle birlikte Adana ve civar il ve ilçelerden otuza yakın STK temsilcisi, kitabevleri, enformel yapılar, öğretmenler, kütüphaneciler ve gönüllüler katıldı.

Toplantıda, OKUYAY Platformu’nun tanıtılmasının ardından Adana ve çevresinde okuma kültürünü yaygınlaştırmak için neler yapıldığı katılımcılar tarafından anlatıldı. Adana ve civarında okuma kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik yapılan çalışmalar, tespit edilen ihtiyaçlar ve yapılabilecek çalışmalar konuşuldu. Ayrıca toplantıda, OKUYAY Platformu’nun destekleyeceği ve Adana bölgesinde önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek bir pilot projenin nasıl uygulanacağına ve sürecine dair bilgiler de verildi.